Blog

Ayna Kullanımı Nasıl Olmalıdır, Dekorasyon Nasıl Yapılır?

mutfak ve yatak odasinda ayna kullanimi

Aynalar ile dekorasyon fikirleri özellikle yaşam alanlarının çok daha güzel bir görünüme kavuşmaları için büyük önem taşıyorlar. Aynaları doğru şekilde kullanarak farklı dekorasyonlar yapabilir ve yaşam alanlarınızın çok daha etkileyici görünümlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev İçinde Ayna Nasıl Kullanılmalı?

Ayna ile dekorasyon yapmadan önce ev içinde ayna kullanımı için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Aynalar temelde kişinin kendisine bakması için pratik bir işlev üstlenmiş olsalar da tasarımları ile birlikte yaşam alanlarının daha güzel bir hale gelmesine de yardımcı olabilirler. Bu yüzden aynaların çok fonksiyonlu eşyalar olduğu göz önünde tutulmalıdır. Işığı yansıtan, mekanları genişleten ve tasarımları ile hoş görünüm sergileyen aynaların dekoratif amaçlı kullanımları mümkündür. Sadece kişilerin kendilerine bakmak için değil, doğru yansıtma seçenekleri kullanılarak alanı olduğundan daha geniş gösterdiği unutulmamalıdır. Bu yüzden ayna kullanımı gelişigüzel değil, belirli noktaları göz önünde tutarak gerçekleşmelidir.

Koridorda Ayna Kullanımı Nasıl Olmalı?

Koridorda ayna kullanmak için belirli noktaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Koridorda kullanacağınız ayna için hol ve girişlerin duvarları ideal yerlerdir. Ancak bu alanlarda dekoratif bir görünüm elde etmek için uzun yatay ya da yatay eksende oluşturulmuş aynaları tercih etmelisiniz. Çünkü bu şekilde kullanılacak aynalar alanın genişlemesini sağladıkları gibi ortamdaki loşluğu da giderirler. Görsel anlamda koridorun daha geniş olmasını sağladıkları gibi ferah bir kullanım da vermiş olurlar. Ancak bu kullanım için ayna yüksekliğine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aynaları asma esnasında yüksekliği kendi boyutunuza göre ayarlamamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yerine alanın tavan yüksekliğini ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alacak şekilde hacim kazandıran tasarımlar yapabilirsiniz.

Farklı Duvarlarda Ayna Kullanımı

Farklı duvarlarda ayna kullanımı için alanda odak noktası oluşturacak şekilde aynayı kullanabilirsiniz. Kullanıldığı alanda odak noktasını oluşturacak şekilde ayna seçimi için alanın tam orta noktasını seçebilirsiniz. Örneğin oturma odasında ayna kullanmak için oturma odasının köşelerini değil, pencere karşısına gelen duvarın ortasına yerleşecek şekilde ayna kullanabilirsiniz. Pencereden yansıyan ışınlar odaya ayna sayesinde daha çok dağılacak ve bu durum da ortamda ferah bir alanın yaratılmasını sağlamış olacaktır. Düz çerçeveli aynaları kullanmak istiyorsanız ve ayna uzunsa bu aynaların duvara asılmayacağına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu aynaları çok şık bir dekoratif görüntü yaratmak için duvara dayayacak ve tercihen odanın köşesinde kullanarak özel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mutfakta ve Yatak Odasında Ayna Kullanımı

mutfak ve yatak odasinda ayna kullanimi

Mutfakta ve yatak odasında ayna kullanımı için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle hangi ayna olursa olsun mutfakta ayna kullanılmalıdır. Elbette yemek odası bu durumun dışındadır. Yemek odalarında ayna kullanmak şık ve etkileyici bir görünüm elde etmek için yararlı olmaktadır. Ancak mutfağın kendisinde ayna kullanmak kötü bir görünüm yaratır. Özellikle yemekler yüzünden aynanın buğulanması ya da lekelenmesi gibi durumlar can sıkıcı olabilir. Fakat yine de mutfakta ayna kullanmak istiyorsanız küçük, aşırıya kaçmayan ve mutfak tezgahından uzak duran aynaları tercih edebilirsiniz.

Yatak odasında ayna kullanımı aşırıya kaçmadığı şekilde normaldir. Fakat yatak odasında çok büyük ve fazla ayna kullanmanız dağınık bir görünüm yaratacaktır. Bu bakımdan aynanın küçük ve odaya uygun olan tasarımı taşıdığını sağlamalısınız. Konsollara ilişik bulunan ayna kullanıyorsanız ayrıca ayna kullanmaya gerek bulunmamaktadır. Ayrıca kimi dekorasyon görüşlerine göre yatak odasında ayna kullanmak negatif enerji yaymakta ve bu da uyku kalitesini düşürmektedir.

Tavanda Ayna Kullanmayın

Her ne kadar yaygın olarak tercih edilmese de farklı tasarımlar yaratmak için tavanda ayna kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat tavanda ayna kullanmak son derece kötü bir tasarımın ortaya çıkmasına neden olur. Mobilyalarınız ya da tasarımlarınız ne olursa olsun tavanda ayna kullanmanız halinde ortamın çok kötü görünmesine yol açarsınız. Bunun yanında kullanıldığı alanın bir kişilik detayı da görünmez.

Antrede Ayna Kullanımı

Dar alanları daha geniş göstermek için ayna kullanmak iyi bir çözümdür. Bu bakımdan antrede ayna kullanmanız alanın daha da geniş görünmesine yol açabilir. Çünkü ayna alana derinlik katarak daha fazla ferahlık hissi vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda dar bir yemek odasında büfelerin üstüne gelecek şekilde ayna kullanmanız da yine etkileyici bir etki yaratmanıza neden olur.

Aynanın Yansıtacağı Alanı Doğru Seçin

Dekorasyon için ayna kullanımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta da aynanın yansıttığı şeye dikkat etmenizdir. Örneğin ayna karşısında bulunan tabloları yansıtıyorsa bu güzel bir görünüm yaratacaktır. Fakat ayna başka bir duvarı yansıtıyorsa bu boşluk hissi oluşmasına neden olacaktır. Aynı zamanda dağınık olan bir odayı yansıtması ya da sadece düz bir mobilyayı yansıtması da hoş olmayacaktır. Hafif bir ışık yansıtmasını sağlayacak alanlara yerleştirmek ya da karşıda oturma takımını yansıtması gibi ayarlamalar yaparak ayna ile daha güzel ve estetik görünümler elde edebilirsiniz. Bu sayede aynalar da çok daha özel işlevlere sahip olacaklardır.

Ayna çeşitlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.