Blog

Keten Kumaşı Temizliği Nasıl Yapılır? Tarihçesi 

keten kumaş

Kumaş temizliği konusunda merak edilenlerden birisi keten kumaş temizliği ile ilgilidir. Evlerde severek kullanılan keten kumaş en şık kumaş türleri arasında yer almakta ve tercih edilmektedir.  Keten kumaş kullanmayı çok seviyor olabilirsiniz. Günümüzde koltuk kaplamalarında, kıyafetlerde ve daha birçok alanda kumaş türü olarak keten sıklıkla tercih edilir.  Sizler için hazırladığımız yazıya göz atarak keten kumaş hakkında bilgi edinebilir, temizlik yöntemlerini öğrenebilirsiniz.  

keten kumaş

Keten Kumaş Nedir? 

Keten kumaş liflerden üretilen bir kumaş türüdür. Asıl maddesi Linum Usitatissimum isimli bitkiden elde edilir. Lifleri bu bitki gövdesinden ayırdığımızda boyutu 1 metre olsa da zaman içinde yapılan işlem ile birlikte bu boyutta azalma görülür.  

Son aşamada kullanıma hazır hale gelen liflerin uzunluğu ortalama olarak 40 cm’i bulur. Ayrıca daha kaliteli keten kumaş elde edebilmek için bu boyut oldukça idealdir. Genellikle dekor ürünü olarak da tercih edilen keten kumaşlar çarşaf, halı, giysi, koltuk kaplaması, örtü, döşemelik ürünler ve masa örtüleri gibi çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Bu kumaşların alerjik yapısı olmadığı için de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  

keten kumaş

Keten Kumaş Özellikleri Nelerdir? 

Bu kumaşları kullanmak istiyorsanız özelliklerini mutlaka öğrenmeli ve buna göre bir seçim yapmalısınız. Keten kumaş temizliği yaparken de bu özellikleri göz önünde bulundurmaya özen gösterebilirsiniz. 

Öne çıkan özellikleri arasında şunlar yer almaktadır:  

 • Yapısı itibari ile diğer birçok kumaş türüne göre daha çok dayanıklıdır. 
 • Isıya karşı çok etkili bir direnç yapısı vardır. 
 • Güneş ışığından etkilenmediği için güneş gören evler için en ideal seçimlerden birisi olacaktır. 
 • Çok esnek bir yapısı yoktur, buna göre çok zorlamadan işlem yapılmalıdır. 
 • Banyo ve mutfak gibi alanlar keten kumaş kullanımı için çok uygundur. Çünkü keten nemi çekme gücü yüksek olan bir kumaştır.  
 • Kumaşı gözenekli havada olduğu terletme yapmaz ve sıcak havalar için çok uygundur.  
 • Nemi uzun süre tutmasına rağmen çok kısa sürede kuruma özelliği vardır. 
 • Sıcak havalarda ısı tutulmasını önlediği için elverişlidir. 
 • Dokusu oldukça yumuşaktır ve parlak bir görünümü vardır. Bu sebeple dekor ürünü olarak da kullanılır. 
 • Dokusu pürüzsüz ve tüysüzdür.  
 • Çok çabuk kirlenmeyen ve toz çekmeyen yapıya sahiptir. Özellikle döşemeler için çok ideal bir seçimdir. 

blank

Keten Kumaş Temizliği 

Bu kumaşları sıklıkla kullanıyorsanız ürünün özelliklerini bilmeli ve buna göre temizlik yapmalısınız. Keten kumaş temizliği esnasında kullanacağınız temizlik ürünlerini özellikle dikkatle seçerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Keten kumaşları temizlerken çamaşır suyu ve ağır kimyasal madde içeren ürünlerden mutlaka uzak durmalısınız. Bu ürünler keten dokuyu bozacak ve kullanılamaz hale getirecektir. Bu nedenle temizlik ürünlerinin içindeki maddeleri iyice incelemelisiniz. 

Ilık su ile temizleme yöntemi keten kumaş temizliği için en ideal ve güvenli yöntemdir. Sabun ve ılık su ile keten kumaş üzerindeki lekeleri çitileyerek kolayca çıkarabilirsiniz. Makinede yıkama yapacaksanız o halde makineye yalnızca aynı türden kumaşa sahip ürünler atmalısınız. 

Kurutma makinesi kullanımı da keten kumaşa zarar verebilir. Bu nedenle kendi kendine asarak kurutma yöntemini tercih etmelisiniz. Makinede yıkama esnasında yumuşatıcı kullanımından da uzak durulmalıdır. Yumuşatıcılar keten kumaş üzerinde iz bırakacağı için tehlikelidir. 

blank
Keten Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir? 

Toz tutmayan yapısıyla keten kumaş en iyi koltuk döşeme seçeneklerinden birisidir. Keten koltuk temizleme işleminde en etkili yöntem ise sabun kullanımı olacaktır. İsterseniz beyaz sabun isterseniz Arap sabunu kullanımı yaparak keten kumaş temizliği yapabilirsiniz.  

1-Beyaz Sabun 

Keten koltuklarınız varsa en uygun temizleme yöntemi beyaz sabun olacaktır. Doğal içeriğe sahip bir beyaz sabun ile keten koltuklarınıza zarar vermeden temizlik işlemini kolayca yapabilirsiniz.  

Temizlik işlemi için öncelikle ellerinizi yakmayacak sıcaklıkta bir su hazırlayın. Suyun içinde beyaz sabunu iyice köpürtün. Köpük çok olsa da suyu az tutmaya özen göstermelisiniz. Suyu bez yardımı ile koltuklarınızı temizlemek için kullanmaya başlayabilirsiniz.  

Keten kumaşlar narin bir yapıya sahip olduğu için çok bastırmadan silin. Koltuğu bir kez daha sildikten sonra kuruması için bırakabilirsiniz. 

2-Arap Sabunu 

Keten koltuklarınız için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Arap sabunudur. Sıvı ya da katı bir Arap sabunu ile keten kumaş temizliği yapabilirsiniz. 

Arap sabununu su dolu bir kovaya dökün. Suyu köpürttükten sonra çok bastırmadan koltuklarınızı silmeye başlayabilirsiniz. Sonra sabunun iz bırakmaması için sadece su olan bir bez ile bir daha silin, sonrasında kurumaya bırakın.  

blank

Keten kumaştan üretilen mobilyalar artı olarak bakım ister. Bu noktada keten kumaştan mobilyalarınızı doğru ve rutin aralıklarla temizleyerek ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Keten kumaş temizliği için dikkat etmeniz gerekenlere yukarıda yer verdik. Bu noktalara dikkat ederek mobilyalarınızı yıpranmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca kimyasal temizlik malzemelerini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede temizlik yaparken mobilyalarınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Keten kumaşlı mobilyaların bakımı ve temizliği özen istediğinden mobilyalarınızı satın almadan önce hangi malzemeden üretildiğine dikkat etmelisiniz.

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published.