Blog

Oturma Odası Dekorasyonu İçin 5 Farklı Öneri

Oturma odası dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu bir evin içerisinde dekore edilecek olan en önemli yaşam alanıdır. Evde yaşayan kişiler vakitlerini çoğunlukla bu odada geçirirler. İnsanın gözüne hitap eden estetik dekorasyon moral yükselten, psikolojiye iyi gelen bir destektir. Hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz evinize özen göstermek çok akıllıca bir karar. Bu yüzden evinin oturma odasını dekore etmek isteyenler için birbirinden güzel 5 farklı öneri hazırladık.

Bu öneriler sayesinde kararsızlık yaşamadan kolayca oturma odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Hem de tavsiyeleri dikkate alırsanız dekorasyonun bitiminde istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkmaz. Dekore ettiğiniz oturma odanızda sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. İçinize sinen, kendinizi içerisinde huzurlu hissedeceğiniz oturma odası için önerilere geçelim.

Oturma odası dekorasyonu

Şıklığı ve Konforu Buluşturun

Oturma odanız işten yorgun bir şekilde eve döndüğünüzde dinleneceğiniz alandır. Ancak bir yandan da değerli misafirlerinizi ağırlayacağınız odadır. Hal böyle olunca iki farklı beklentiyi de karşılayacak bir oda tasarlamakta yarar var. Hem keyifle dinlenebileceğiniz hem de dostlarınızın beğenisini toplayacak bir oturma odası istediğinizi biliyoruz. Çoğu kişi şıklık ve konforun bir arada olamayacağını düşünür. Fakat aslında durum çok farklı. Oturma odası dekorasyonu yaparken seçeceğiniz mobilyalar sayesinde iki isteğiniz de gerçekleşebilir.

Modern tarz bol yastıklı “tam dinlenmelik” diyeceğiniz bir koltuğun yanına koyacağınız aksesuar ortamın havasını hemen değiştirebilir. Örneğin oturma grubunun etrafına eklenecek bir aydınlatma bile şıklığı artırabilir. Veya bir duvara eklenecek şık bir ayna da oturma odasına bambaşka bir hava katabilir.

Oturma odası dekorasyonu

Bütünlüğü Sağlamak İçin Küçük Yardımcılardan Faydalanın

Oturma odası dekorasyonu için şimdi vereceğimiz öneri aslında her oda için uygulanabilir. Çünkü aslında dekorasyon yapmak da kıyafetlerinizi kombin ederek tarz oluşturmak gibidir. Her nasıl üzerinize spor bir ceket giyip altınıza payetli bir etek giymiyorsanız mobilyalarınızda da uyum sağlamalısınız.

Şıklığı ve konforu bir arada oturma odanızda uyguladığınızı düşünün. Modern ve pastel renklerdeki koltuklarınızın ortasına bütünlük sağlayacak bir sehpa eklemelisiniz. Alakasız bir parça hem ortamın havasını bozar hem de mobilyalarınızın güzelliğini gölgeler. Bu yüzden oda genelinde renklerin, kullanılan malzemenin ve tarzın uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Elbette ortamı renklendirmek için veya tarz katmak için ilginç dokunuşlar yapılabilir. Ama odaya girildiğinde bir aura oluşması için de bütünlük şart.

Oturma odası dekorasyonu

Doğal Işığın Sayesinde Mobilyalarınızı Öne Çıkarın

Oturma odası dekorasyonu yaparken odanın penceresinin yerine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü doğal ışık ortamın samimiyetini artıran doğal bir yardımcıdır. Eğer oda çok büyükse ve pencere sayısı azsa mutlaka ışığın oturma alanını aydınlatacağı bir dekorasyon yapmalısınız. Bu sayede mobilyalarınızın kalitesi ve güzelliği de ortaya çıkacaktır.

Yapay ışıklardan destek almak bir seçenek değil. Elbette abajur, lambader ve avize gibi seçimler yapabilirsiniz. Ama hiç biri evinize dolan taze gün ışığının yerini tutmaz. Bu yüzden pencere önüne berjer veya koltuk konumlandırabilirsiniz. Oturma odasında perde seçimini de çok koyu renklerden yana yapmamanız önerilir. Kasvetli bir hava oluşturmamak adına bu öneriyi de dikkate almalısınız.

blank

Mobilyaları Konumlandırırken Bu Püf Noktaları Unutmayın

Bir önceki öneride koltukları ve yardımcı parçaları nasıl konumlandırmanız gerektiğinden biraz bahsettik. Ancak bu konunun oturma odası dekorasyonu yaparken önemi çok büyüktür. Bu yüzden sizinle bu konudaki bazı püf noktaları paylaşmayı uygun gördük:

 • Koltuklarınız koyu renk ise duvar ve yer döşemesini açık renk seçin.
 • Oturma odası çok büyükse odayı doğal olarak ikiye bölecek köşe takımları tercih edebilirsiniz.
 • Odada bir televizyon veya şömine varsa oturma grubunu o tarafı görecek şekilde konumlandırın.
 • Oda çok büyük değilse mutlaka büyük bir ayna ile ortama derinlik katın.
 • Orta sehpa seçiminizi koltukları konumlandırdığınız yere uygun yapın.
 • Eğer odayı baştan yaratıyorsanız almayı düşündüğünüz koltuk takımının ölçülerine mutlaka dikkat edin.
 • Oturma alanının ortasına bir sehpa duvara bir kitaplık eklemek gibi tamamlayıcı parçaları unutmayın.
blank
Cesur Ama Geri Dönüşü İmkânsız Olmayan Adımlar Atın

Oturma odası dekorasyonu tamamlandığı halde minik dokunuşlar yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda ortama özellik katacak cesur adımlar atabilirsiniz. Sevdiğiniz bir ressamdan tablolar, açık renk ve düz koltuklara neşe katacak kırlent yastıkla gibi parçalar ekleyebilirsiniz. Bu gibi ayrıntılar sıkıldığınızda değiştirebileceğiniz geri dönüşü olan dokunuşlardır. Bu sayede bir süre sonra dekorasyonda değişikliğe gitmek isteseniz dahi zorlanmazsınız.

Mobilyalarınızın yerini ve aksesuarları değiştirmeniz yeterli olacaktır. Diğer yandan daha cesur adımlar atabilirim diyorsanız sizin için de önerilerimiz var. Berjer gibi görece küçük mobilyalarda ya da tamamlayıcı dokunuşlarda cesur olabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu yaparken atabileceğiniz bazı cesur adımlar:

 • Büyük ve boş bir duvar varsa oraya bir duvar resmi dekore edebilirsiniz.
 • Bu konuya ilginiz ya da yeteneğiniz varsa kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Uzun zamandır kullanılmayan bir bisikleti odaya uygun renkte boyayarak duvara asabilirsiniz.
 • Ortama yaşam enerjisi katacak bitkilerle oturma odanıza yeni bir hava katabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz bir hobiyle ilgili öğeleri dekorasyon parçası olarak ortama ekleyebilirsiniz. Bir kitaplık ya da bir müzik aleti de odayı özeleştirir.
Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published.