Blog

Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Sağlanır?

yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu yaparken bu alanın evde en çok zaman geçilen alanların başında geldiği unutulmamalı. Gün boyunca yaşadığınız tüm yorgunluğu burada atarsınız. Ayrıca dinleneceğiniz yerde huzurlu olmanız uyku kaliteniz için de çok önemlidir. Bu yüzden yatak odasının iç dekorasyonuna mutlaka önem verilmesi gerekir. Gelişi güzel yerleştirilmiş mobilyalardan çok daha fazlasını hak ettiğinizi biliyoruz.

Modern hayatın stresini atacağınız yer yatak odasıdır. Yeni güne hazırlanacağınız bu alanda daha huzurlu olmanıza yardımcı olacak bazı tavsiyelerimiz var. Bu tavsiyeleri uygularsanız hem fiziksel olarak daha iyi dinlenebilirsiniz. Hem de uyku kaliteniz arttığı için huzur ve mutluluk seviyeniz de artar. Uygulanması çok kolay olan bu önerileri yatak odası dekorasyonu için mutlaka değerlendirmelisiniz.

yatak odası dekorasyonu

Toprak Tonlarının ve Ahşabın Enerjisinden Yararlanın

İnsan doğası gereği yeşil tonları ve ahşap renklerinin arasında kendisini daha huzurlu ve dingin hisseder. Yatak odasında çok canlı tonlar yerine toprak tonları, ahşap mobilyalar ve pastel renkler kullanılması tavsiye edilir. Kırmızı, turuncu gibi renklerin canlı tonları uyarıcı olduğundan dinginliğin aksine kişilerin uyanık kalmasını sağlayabilir. Bu yüzden doğa ile özdeşleşen materyalleri ve renkleri yatak odası dekorasyonu yaparken kullanmakta yarar var.

Siyah, beyaz, ahşap tonları ve toprak tonları gibi göz yormayan hem de şık görünen seçimler yapmanızı öneriyoruz. Bu tonları ister mobilyalarınızda kullanın.  İsterseniz odanızda kullanacağınız aksesuarlarda bu tonları seçin. İlla ki daha canlı renkler görmek istiyorum diyenlerdenseniz yatak örtüsü ve yastık gibi detaylarda bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem değiştirilebilecek bir dekorasyon olur hem de odadaki diğer yumuşak tonları dengeleyebilir.

yatak odası dekorasyonu

Mobilyaları Estetik ve Kullanışlı Şekilde Konumlandırın

Yatak odası dekorasyonu yaparken renklerin ve materyallerin önemi kadar yerleşim de çok önemlidir. Eğer mobilyalarınızı doğru şekilde konumlandırmazsanız oda olduğundan daha dar gözükebilir. Bu da odanın daha bunaltıcı olmasına neden olabilir. Eşyaların odalardaki konumunun odanın enerjisini çok etkilediği bilinir. Öte yandan mobilyalarınız çok kaliteli ve güzel olsalar dahi doğru yerleştirilmediklerinde istediğiniz gibi görünmezler. Bu yüzden mobilyalarınızı konumlandırırken bazı ipuçlarına dikkat etmenizde yarar var.

Odanızdaki en büyük parça muhtemelen yatağınız olacak. O yüzden bu mobilyayı diğerlerinden önce yerleştirmek işleri kolaylaştıracaktır. Eğer odanız yeterince genişse mutlaka yatağı merkeze iki tarafı açık olacak şekilde konumlandırın. Yatağı yerleştirirken bir diğer önemli olan da gün ışığını alan bir yer seçmektir. Zaten bu adımdan sonra diğer eşyaların yerleştirilmesi oldukça kolaydır. Büyük parçaları odaya girişte engel oluşturmayacak ve ışığı kesmeyecek şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

yatak odası dekorasyonu

Aksesuarlar Yatak Odası Dekorasyonu İçin Çok Önemli

Yatak odasını dekore ederken çok önemli detaylardan biri de aksesuarlardır. Salonlarda ve oturma odalarında kullanmaya alışık olduğumuz aksesuarlar aslında yatak odası dekorasyonu yaparken kullanabilirsiniz. Bu sayede odadaki mobilyalara kendi ruhunuzdan dokunuşlar yapmış olursunuz. Güzel anılarınızdan karelerde doldurduğunuz çerçeveler ve tablolara mutlaka bir şans verin. Ayrıca sabah uyandığınız odada içinizin açılması için yatak odasında bakımında sakıncası olmayan bitkiler de seçebilirsiniz.

Doğada uyandığınızı hissetmek için bu güzel bir dokunuş olacaktır. Hem eşyalarınızı koyabileceğiniz hem de dekoratif görünen kutuları yatak odasında kullanabilirsiniz. Yeterli alanınız varsa bir berjer ve lambader ile küçük bir okuma köşesi yaparak dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz. Bu noktada yapabileceklerinizin sınırı yok. Makrome ve hasır detaylar, metal ve gold detaylar, mobilyalarınıza uyum sağlayacak her türlü aksesuarı seçebilirsiniz.

blank

Zıt Renklerin Şıklığını Değerlendirin

Yatak odasında çok fazla aksesuar veya renk istemeyen kişilerin de olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sizler için de öneriler hazırladık. Eğer odada çok fazla eşya olmasından yana değilseniz daha az eşya ile de şıklığı yakalayabilirsiniz. Ufak tefek pek çok aksesuar yerine büyük bir tablo, bir puf koltuk ve benzeri seçeneklere göz atabilirsiniz. Bunların yanı sıra siyah ve beyazın zıtlığını da yatak odanızda gösterebilirsiniz. Bu tonlar baskın ve göze batan renkler olmadığından yatak odasında tercih edilebilir. Eğer dolap kapaklarınızda veya odanın başka bir alanında ayna yoksa bir boy aynası ile ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Küçük metalik detayları avizenizde veya ışıklandırmanızdaki detaylarda kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken duvar veya yer döşemeniz ile mobilyalarınızın zıt tonlar barındırmasıdır. Yatak odası dekorasyonu yaparken boğucu bir görünüm olmaması için bir önerimiz var. Duvarların rengini ve mobilyaları aynı anda koyu tonlarda seçmemeye dikkat etmelisiniz.

blank

Konforu Artıracak Dokunuşları Unutmayın

Baştan beri vurguladığımız huzurlu yatak odası dekorasyonu için son birkaç önerimiz var. Bu öneriler hem kolaylıkla yapılabilir hem de odanın konforunu kat kat artırır.

  • Yatağınıza farklı boylarda kırlent yastıklar ekleyin.
  • Yatak örtüsü çarşaf ve benzeri eşyaların pamuklu ve kaliteli olmasına dikkat edin.
  • Yatağınızı ve yastığınızı mutlaka ortopedik seçin.
  • Yatak odanızda sadece avizeden gelen ışıkla yetinmeyin. Berjer ve abajur kullanarak uyku öncesi vücudunuzu hazırlayın.
  • Odanız için seçeceğiniz perdelerin ışık geçirmez olmasına dikkat edin. Uyku kalitenizin nasıl arttığına siz bile inanamayacaksınız.
Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published.