Blog

Yemek Odası Dekorasyonu Sırasında Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Yemek odası dekorasyonu

Keyifli akşam yemeklerinin, dostlarla paylaşılan kıymetli anların adresidir sofralar. Ailenizle ve ailenizle zaman geçirdiğiniz yemek odası dekorasyonu bakımından estetik olmalıdır. Böylelikle evinizde verdiğiniz davetler daha da güzel ve huzurlu geçer. Yemek yenilen alanlarda kullanılması uygun olan bazı renkler vardır.

Bu renkler sayesinde ortamda bulunanların iştahı açılır. Yemekten daha çok keyif alırlar. Aksi hallerde ise odadaki her şey insanların üstüne üstüne gelebilir. Mobilyalarınızda ve odanın genelinde seçmeniz gerekenle ilgili açıklayıcı bir rehberi sizler için hazırladık.

Yemek odası dekorasyonu

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yemek odanızda kendinizi huzurlu hissedebilmeniz için ortamdaki enerji ferahlatıcı olmalı. Bunun için de mobilyaların yerleşiminden tutun da seçilen perdeler dahi önemlidir. Seçtiğiniz yemek masası ve sandalyelerinin boyutlarının odaya uygun olmasına dikkat edin. Odanın tamamını kaplamamalılar. Kalabalık bir aileniz varsa ya da çok misafir ağırlıyorsanız açıldığında büyüyen masalardan seçebilirsiniz. Bu sayede hem misafirleriniz geldiğinde rahat edersiniz hem de normalde çok yer işgal etmez. Boyutlarla ilgili aşamadan sonra odaya ekleyebileceğiniz konsol, lambader ve bitkiler gibi detaylara geçebilirsiniz.

Yemek odanıza uyum sağlayacak bir konsol hem ortamın bütünlüğünü artırır hem de yemek servisi sırasında kolaylık sağlar. Konsolunuzun üzerine dilediğiniz bir tabloyu veya güzel bir aynayı yerleştirebilirsiniz. Renklere geçmeden önce bu genel önerileri değerlendirmenizde fayda var.

blank

İştah Açan Renklerle Dekorasyonu Şenlendirin

Yemek odanızda koyu renkler kullanmak istemeniz gayet doğal. Genelde daha açık renkler tavsiye ediliyor. Ancak siz koyu renklerle dekorasyon yapmak istiyorsanız, ortamdaki renkleri dengelemek için aydınlatmaya daha fazla önem verebilirsiniz.  Örneğin duvarlarınızda koyu renkler kullandıysanız yemek odanızı açık renklerde seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra ortama iştah açtığı bilinen turuncu ve sarı gibi renklerden aksesuarlar eklemeyi de unutmayın. Bu renkleri isterseniz konsolunuzun üzerindeki aksesuarlarda isterseniz perdelerinizde kullanın. Seçim size kalmış.

Yemek odası dekorasyonu yaparken tercih edebileceğiniz bir renk skalası ise ahşap tonlardır. Ahşabın samimiyetini yemek odanıza taşıyarak havayı değiştirebilirsiniz. Mobilyalarınız ahşap seçtiğiniz takdirde ortama ekleyeceğiniz yeşil yapraklı bitkiler daha da güzel bir renk uyumu oluşturacaktır.

blank

Birlikte Kullanabileceğiniz Renk Tonları

Yemek odası dekorasyonu yaparken renklerle oynamak aslında çok eğlencelidir. Kararsızlık yaşıyorsanız sevdiğiniz renkleri sakince düşünüp karar verebilirsiniz. Örneğin ahşap tonlarıyla (özellikle de ahşabın açık tonlarıyla) zümrüt yeşili ve bordo çok yakışır. Ya da beyaz mobilyalarınız varsa duvarlarda grinin tonlarına yer verebilirsiniz.

Modern bir görünüm için siyah ve beyazı bir arada kullanıp yanına da istediğiniz bir renkten tamamlayıcı parçalar ekleyebilirsiniz. Düşünüldüğünde karışık olacakmış gibi gelebilir ancak uygulandığında büyüleyici oluyor.  Odaya renk eklemek için illa ki duvarları boyamanız veya mobilyaları baştan aşağı değiştirmeniz gerekmiyor. Odanıza alacağınız bir halı bile ortamın enerjisini değiştirmeye yetebilir. Hem böyle küçük parçalarda cesaretli adımlar atmak daha sonra sıkıldığınızda değişiklik yapmanızı da kolaylaştırır.

blank

Hangi Renk Mobilyalarla Hangi Aksesuarlar Yakışır

Yemek odanıza aksesuar eklerken kararsız kalanlardansanız bu tavsiyelerimiz sizin için olacak. Aksesuar seçimi yapmak aslında sizin kendi tarzınızı evinizde göstermenizin en güzel yolu. Bir mobilya ne kadar kaliteli olursa olsun ona sahibinin dokunuşu değdiği zaman kıymeti daha da artar. O yüzden özenle seçtiğiniz aksesuarlar aslında sizi yansıtacak dokunuşlar olacak.

Beyaz tonlarda mobilyalarınız varsa hem gümüş renkli hem de altın tonlarında aksesuar seçebilirsiniz. Gümüş tonlarındaki aksesuarlar ortama biraz daha modern bir hava katarken altın tonları biraz daha klasikleştirebilir. Bu ışıltılı renklerin yanı sıra canlı renkleri olan tablolar da seçebilirsiniz. Ancak bu seçimi yaparken yemek odasını dekore ettiğinizi unutmayın.

Meyve bahçelerinin resmedildiği güzel bir tablo veya beğendiğiniz bir manzara resmini dekorasyona ekleyebilirsiniz.  Yemek odası dekorasyonu için aksesuarların önemi en az mobilyalar kadar büyüktür. Masanızın üzerine koyacağınız güze bir vazo dolusu çiçek de estetik bir görünüm sunacaktır.

blank

Yemek Odası Dekorasyonu Yaparken Bunları Yapmaktan Kaçının
  • Yemek odası dekorasyonu yaparken masayı ışık almayan bir yere koymamalısınız.
  • Seçme şansınız varsa evin havadar ve gün ışığı alan bir odasını yemek odası olarak dekore edin. Tersi durumda ortam bunaltıcı olabilir.
  • Aksesuar seçerken birbirinden bağımsız çok fazla parça seçmeyin. Az ama öz aksesuar seçimi yapmak şıklığın anahtarıdır.
  • Renk seçimi yaparken hayal gücünüzü kullanın ama bir ya da iki baz rengin üzerinde yoğunlaşın. Oda da her renkten eşyalar olursa göz yorucu olabilir.
  • Mobilyalarınızı henüz satın almadıysanız ve dekorasyon kararı verdiyseniz odanın ölçülerine mutlaka dikkat edin.
  • Ayna kullanacaksanız aynanın pencerenin karşısındaki duvarda olmasına dikkat edin. Kapıyı gören bir aynaya göre bu ortamı daha güzel gösterecektir.
  • Mobilyalarınızı takım halinde almayacaksanız çok fazla farklı rengi bir araya getirmeye çalışmayın. Bu dekorasyonda yapılan en büyük hatalardan biridir.
  • Tarzınızı ve ne istediğinizi belirleyin. Beklentilerinizi bilmeden alınan kararlar pişmanlık ile sonuçlanabilir
  • Dekorasyon yaparken acele etmeyin içinize sine sine size layık olan yemek odasını elde edeceğinizi unutmayın.
Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published.