Blog

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

Son zamanların popüler yöntemi olan gardırop detoksu dolabınızda baştan aşağıya köklü bir değişim yapabilmenize olanak tanıyor. Gereksiz parçaları çıkararak, günlük yaşamda kullanacağınız eşyalarınızı kullanmanızı sağlayacak gardırop detoksu sayesinde daha kullanışlı ve ferah bir dolaba sahip olabileceksiniz.

Gardırop Detoksu Nedir?

Gardırop detoksu temel olarak dolapların yenilenmesi ve hem bütçeden hem de zamandan tasarruf edebilmeyi sağlayan, son dönemlerin popüler bir uygulamasıdır. Bu sayede dolaplardaki gereksiz eşyalar çıkarıldığı gibi aynı zamanda mevcut ürünlerin görülerek temel parçalar ile kombin yapabilmek daha olanaklı bir hale geliyor. Bu şekilde tasarlanan gardıroplar sayesinde en sık kullanılan parçalar ile daha seyrek tercih edilen parçalar ayrılarak, dolap kullanımı çok daha işlevsel bir hale gelmiş oluyor. Özellikle dolap karşısında çok fazla zaman kaybeden ve giyilecek kıyafetlerin bulunmasında zorluk yaşayanlar için önemli bir sorun da ortadan kalkmış oluyor.

Gardırop Detoksu Nasıl Yapılır?

blank

Gardırop detoksu yapmak için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda öncelikle sağlıklı olacak bir başlangıç yapmak için kişisel stil analizinin iyi şekilde yapılması çok önemli. Öncelikli olarak vücut tipine, ölçüsüne ve şekline uygun olmayan, esasında artık kullanılmayan ama bir şekilde gardırop içerisinde bulunan kıyafetleri ve eşyaları çıkarmak gerekiyor. Bu durumda kullanıcıların sormaları gereken soru en son kıyafeti ne zaman giydikleri ya da eşyayı ne zaman kullanmaları olmalarıdır. Bir alışkanlık yüzünden çoğu giyilmeyen ya da kullanılmayan eşya gardıroplarda uzun süreler boyunca durur ve gereksiz yere alan kapladıkları için asıl kullanılacak olan eşyaları bulmayı da zor hale getirirler.

Kıyafetleri Doğru Şekilde Ayırın

Her zaman kullanıma göre karar vermek doğru ayrım yapmayı sağlamayabilir. Örneğin bir hediye olarak verilmiş kıyafet ya da eşya kullanılmasa bile gardırop içerisinde durması manevi olarak mutluluk verebilir. Bu noktayı da göz önünde tutarak sizin için değerli olan eşyalar arasında ayrım yapmaya dikkat edin. Bu ayrımı yaptıktan sonra gerçekten işe yaramayan parçaların dolaptan çıkarılması gerekmektedir. Kalan kıyafetlerinizi de renk uyumlarına göre gardıroba yerleştirin ve en sık tercih ettiğiniz kıyafetlere daha önde yer verin. Daha seyrek kullanılan ya da mevsimi olmayan kıyafetler de bu kapsamda geride olmalıdır. Askıların kıyafet türlerine göre ayrılması da dolabı daha işlevsel bir hale getirecektir. Örneğin kısa kollu kıyafetler için kırmızı renk askılık kullanmak aradığınız kıyafeti daha kısa sürede bulmanızı sağlar. Ayakkabılarınızı ve çeşitli aksesuarlarınızı şeffaf kutulara yerleştirerek dolapta tutmanız yine aradıklarınızı daha kolay bulmanıza yardımcı olur. Bu noktalar ile gardırop düzenlemesi yapabilirsiniz.

Temel Parçalara Yer Vermeye Dikkat Edin

Gardırop detoksu yapımı için temelde öncelik verilecek konu akıllı gardırop tasarımı yapabilmektir. Yapılacak olan bu düzeleme nihayetinde gardırobu daha işlevsel hale getirmek için yapıldığından gerekli düzenlemelerin de buna yönelik olması gerekiyor. Ancak sadece kullanılacak kıyafetlerden oluşan bir gardırop da sıkıcı bir görünüm sağlayabilir. Bu yüzden temel ve trend parçalardan oluşan bir gardırop kurmanız çok daha işlevsel ve aynı zamanda estetik olacaktır. Bu detoks için en önemli olan parçalara da mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Bu kapsamda gömlek, pantolon mutlaka yer almalıdır. Hem erkek hem de kadınlar için her zaman kullanıma uygun olan gömlek ve pantolonlar için dolabın büyüklüğüne göre ayrı bir yer ayırabilirsiniz.

Fazla Kıyafet Almaktan Uzak Durmalı

fazla kiyafet almaktan uzak durulmali

Gardırop detoksu tasarlamak için sadece gardırop içindeki eski ya da kullanılmayan kıyafetleri çıkarmak yeterli gelmeyecektir. En temel nokta düzenleme yapıldıktan sonra fazla kıyafet almaktan da uzak durmalısınız. Başka bir deyişle düzenleme sonrasında tekrar hızlı bir şekilde yeni kıyafetler almanız dolabın tekrar karışmasına ve düzenini kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden düzenleme sonrasında kıyafet alacağınız zaman bunun gerçekten gerekli olup olmadığını kendinize sormanız ve vereceğiniz yanıta göre eylemde bulunmanız oldukça önemlidir. Vereceğiniz yanıt için estetik beğeniler kadar işlevsel özellikleri de göz önünde tutmanız gerekecektir. Ayrıca gardırop detoksunun bir parçası da uygun fiyatlardan kıyafetler alabilmenizdir. Bu bakımdan çok pahalı olan kıyafetler yerine daha uygun fiyatlı kanallara öncelik vermeniz maddi açıdan da rahatlama sunacaktır.

Gardırop Detoksu Yapılırken Dikkat Edilecekler

Hızlı gardırop detoksu yapmak için şu noktaları uygulayabilirsiniz;

  • Dolap içerisindeki tüm eşyaları çıkarın ve hepsini farklı bir alanda ayırın. Kıyafetlerin ayrımını türlerine göre yapın; örneğin tişörtler bir yana, pantolonlar bir yana olacak şekilde.
  • Bu parçaları mevsimlerine göre ayırın.
  • Yıpranmış ve terziye gitmesi gereken kıyafetlerinizi tekrar gardırop içine koymayın. Bu kıyafetleri bir köşeye ayırın ve gerekli tamir işlemleri için daha sonra terziye götürün.
  • Solmuş olan kıyafetlerinizi beğendiğiniz için dolapta tutmayın. Temelde soldukları için giymeyecek olduğunuz için bu parçalar için başka bir yer ayarlayın.
  • Ev içinde kullandığınız kıyafetleri gardıropta tutmak yerine daha küçük bir dolapta ya da yerde tutmanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda günlük yaşam kıyafetlerinizi de bu sayede kapatmayacaklardır.
  • Kilo yüzünden olmayan parçalarınızı da ayırın. Onları ideal kilonuza döndüğünüzde tekrar gardıroba yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca giysi dolabı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.