Blog

Giyinme Odası Nasıl Daha Fonksiyonel Hale Getirilir?

giyinme odası

Kıyafetlerinizi seçerken zorlananlardansanız siz de sabahları dolabın önünde çok zaman harcıyor olabilirsiniz. Giyinme odası kullanımıyla bu zamanı başka işleriniz için kullanmanız mümkün. Her yeni gün yeni bir kıyafet kombini demek. Hal böyle olunca hangi eşya neredeydi, neyi ne ile giysem diye düşünürken dolaplar iyice karışıyor. Odada ortaya çıkan dağınıklığı önlemek zorlaşıyor. Hangi eşyanın nerede olduğunu ararken de moraller bozulabiliyor. Bu problemlerle karşılaşmadan sabahları hızlıca hazırlanıp güne başlamak nasıl olurdu?

Fonksiyonel dolaplar sayesinde bu sorunun yanıtını vermek artık daha kolay. Eğer bir giyinme odası tasarlamak istiyorsanız veya henüz giysi dolabı seçimi yapamadıysanız dikkat etmeniz gerekenler var. Giyinme odası dekore ederken nasıl daha akıllıca davranılabilir? Sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığımız bu yazıda hayatı kolaylaştıracak tavsiyeleri peş peşe sıraladık.

giyinme odası

Giyinme Odası İçin Ne Kadar Dolaba İhtiyacınız Var?

Giysilerinizi yerleştireceğiniz bir oda dekore ederken genellikle ilk yapılan hata sadece kıyafetleri düşünmek oluyor. Oysaki çoğu giysi dolabında depolama alanı olarak kullanılabilecek bölümler yer alıyor. Bu eşyalarınızı da düşünerek ne kadar giysi dolabına ihtiyacım var sorusunu kendinize sormalısınız. Çünkü bu dolaplar hem set halinde hem de parça parça satılabiliyor. Giyinme odanızda yeterli alan olmasa bile parçaları farklı yerlerde konumlandırabilmeniz de artı bir özellik. Bu sayede odanıza yerleştirmek isteyeceğiniz kadar dolap alabilirsiniz.

Farklı duvarların önüne yer dolapları ekleyerek yerden avantaj sağlayabilirsiniz.  Parçaları birleştirdiğinizde takım olma özelliğini de kaybetmezler. Estetik görünüm sağlamaya devam ederler. Dolapları set halinde alıp tek kalemde dekorasyonu noktalamak da isteyebilirsiniz. Beklentilerinizi ve odanızın ölçülerini göz önüne alarak dolap ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

giyinme odası

Yalnızca Kıyafetleri Değil Eşya Kalabalığını Da Ortadan Kaldırır

Giyinme odası olarak tasarladığınız odanız veya yatak odanız içindeki bölüm evin tüm yükünü taşıyabilir. Elbette ki giyinme odasının ilk amacı giysilerinizi depolamaktır. Ancak evinizde bulunan diğer bez eşyaları da bu dolaplarda muhafaza edebilirsiniz.

Nereye koyacağınızı bulamadığınız yorgan ve battaniyelerden tutun da mevsim dışı giysilere kadar bu dolaplarda tutabilirsiniz. Hatta bu eşyalarınızı vakumlu poşetler yardımıyla küçültürseniz daha da fazla yer size kalmış olur. Bu sayede evin genelinde de derli toplu bir görünüm ortaya çıkar.

Giysi odalarında genellikle pek çok dolap olduğundan bu dolapların özellikle en üst kısımları ve en alt kısımları boş kalabiliyor. Bu yerleri b şekilde kullanmak oldukça fonksiyonel olacaktır. Evinizdeki düzeni sağlamak amacıyla da bu dolapları kullanmanız mantıklı olacaktır.

giyinme odası

Takıdan Ayakkabıya, Tüm Eşyalar Bir Arada

Depolanacak eşyalar bir yana dursun, artık giysi dolaplarında takıdan kravata kadar muhafaza edilebilecek özel alanlar bulunuyor. Özellikle küçük eşyaları bir arada ve düzenli görmek dilediğiniz zaman hepsi arasından tercih yapmayı kolaylaştırıyor.

Küçük eşyalar ve aksesuarlar için genellikle giyinme odasının merkezine konumlandırılmış ada dolaplar kullanılıyor. Bu dolapların küçük bölmeleri oluyor. Genellikle içerisi görünecek şekilde tasarlanan bu bölümlerde sizin veya evin diğer sakimlerinin eşyaları net şekilde görülebiliyor. Bu sayede bir kıyafeti giyerken dahi göz ucuyla takılarınızı ve aksesuarlarınızı seçmeniz mümkün olabilir.

Ayakkabılar için tasarlanan şeffaf kutular ile ayakkabılarınızı da düzenli şekilde giyinme odasında saklayabilirsiniz. O gün hangi ayakkabıyı giymek istediğinize de hızlıca karar vermeniz bu şekilde kolaylaşır. Eşyaların dağınık olması durumda insan elinde hangi eşyanın ne kadar olduğunu bile unutabiliyor. Bu sayede bu sorunlar ortadan tamamen kalkıyor.

giyinme odası

Kategorilere Göre Yerleştirin, İşinizi Kolaylaştırın

Giyinme odası için gereken dolapları aldıysanız giysilerinizi ve eşyalarınızı yerleştirmeniz için de önerimiz var. Kimi insanlar giysileri alt ve üst kıyafetler olarak ayırıyor. Kimi ise mevsimine göre. Bir de renklere göre kategorize etme yöntemi var. Bizim önerimiz eğer resmi giyinmeniz gereken bir işiniz varsa iş kıyafetlerinizi ayırmanız.

Renklere göre bir dizilim yapmanız da seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin tüm açık renk gömlekleri bir arada görürseniz aralarından birini seçmek daha kolay olacaktır. Diğer yandan mevsime göre yerleşim yapmak da her zaman iyi bir seçenek. Ağustos sıcağında dolaptan elinize değen bir atkıyı kim ister ki? Bu yüzden mevsim değişimlerinde o döneme uygun kıyafetleri ön plana çıkabilirsiniz. Fazla kalın veya fazla ince olan giysileri de dolabın üst veya en alt kısmına koyarak depolayabilirsiniz.

giyinme odası

Neyin Nerede Olduğunu Her Zaman Bilin: Zaman Kazanın

Giyinme odası ile hayatınızda daha önce neden yapmamışım dediğiniz bir döneme giriş yapabilirsiniz. Saatlerden fularlara kadar her şeyiniz bir arada olduğunda zaman kaybı yaşam ihtimaliniz sıfıra yaklaşır.

Artık açık dolaplar moda ancak bu da toz problemini birlikte getirebiliyor. Bu yüzden cam kapaklı içerisinde ne olduğu görünen dolaplar arasından seçim yapmak en mantıklısı. Böylelikle dolabın içini her zaman görebilirsiniz ama giysileriniz toz olmaz.

Dilerseniz sabahları hazırlık sürecinizi 5 dakikaya indirecek bir önerimiz daha var. Günlere göre kombin yaparak askılara asmak.  Bu sayede seçim yaparken vakit kaybetmektense tek yapmanız gereken giysilerinizi askıdan alıp hemen hazırlanmak olabilir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.