Blog

Giysi Dolabı Seçimi İçin Dikkat Edilecekler Nelerdir?

giysi dolabi secimi icin oneriler

Giysi dolabı seçimi için dikkat edilecekler kendiniz için en uygun dolabı seçmeniz için özel bir fırsat sunuyorlar. Kendiniz için en uygun ve işlevsel dolabı seçmek hem kıyafetlerinizi en iyi şekilde yerleştirmek, hem de daha işlevsel bir dolabı kullanmak için önem taşıyor.

Giysi Dolabı Seçimi Neden Önemlidir?

Giysilerinizin saklanması, odanıza estetik bir görünüm katması ve aynı zamanda çok işlevsel yapısı ile çok önemli olan giysi dolapları tercihleri de büyük önem taşıyorlar. Giysi dolabı tercihinde yaparken belirli kullanım özelliklerini göz önünde tutmanız, aynı zamanda da işlevsel ihtiyaçlarını değerlendirmeniz önemlidir. Giysi dolabı tercihi için belirli noktaları göz önünde tutmanız ihtiyacınızı ve estetik isteklerinizi en doğru şekilde karşılayacak dolabı seçebilmenizi sağlayacak.

Gömme Dolap Tercihinde Bulunabilirsiniz

Giysi dolabı tercihi için yer açısından sıkıntılarınız bulunuyorsa gömme dolap tercihlerinde bulunmak iyi bir seçenek olabilir. Eğer yatak odanızın koridor kısmına gömme dolap tercihinde bulunursanız hem alandan önemli ölçüde tasarruf etmiş olursunuz hem de giysileriniz için özel bir alan da yaratabilirsiniz. Gömme dolaplar az da olsa yine de yer kapladıkları için bu yöntemi tercih edeceksiniz alanın büyüklüğü yine de önem taşıyor. Küçük bir alan için gömme dolap işlevsel olmayacağı gibi estetik açıdan da kötü gözükecektir. Ama dolabın ölçülerini küçültüp uzunluğunu arttırırsanız küçük alanlarda da kullanım imkanı elde edebilirsiniz.

Odanın Büyüklüğünü Göz Önünde Bulundurun

giysi dolabi odanin buyuklugu

 

Gömme dolap kullanmak istemiyorsanız giysi dolabı tercihi için öncelikle yatak odanızın ölçülerini almanız gerekiyor. Zeminden tavana, duvardan duvara olacak şekilde giysi dolabı kullanabilirsiniz. Ama dolabın iyi bir görünüm sergilemesi için mutlaka yatak odanızın ölçüleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu yüzden seçim yapmadan önce yatak odanızın ölçülerini temel alarak gerekli ayarlamaları yapmanız daha sağlıklı karar almanızı sağlayacaktır. Kapı ve pencere aralıkları ile açılma boşluk paylarını da göz önünde tutmaya dikkat etmelisiniz.

Genişliğine Göre Giysi Dolabı Tercih Edin

Giysi dolabı seçimi için en önemli noktaların başında genişliklerine göre dolap tercihi yatmaktadır. Bu kapsamda çeşitli kapı seçeneklerine göre tercihte bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda kullandığınız giysilerin sayısı da önem taşıyor. İki kapılı giysi dolapları en yaygın olarak kullanılan dolap modelidirler. Genelde basit ve yalın tasarıma sahip oldukları gibi ayna gibi aksesuarları da barındırmazlar. En alt kısımlarında birkaç tane çekmece, yukarı kısımda askılık ve raf bulunabilir. Az yer kapladıkları için az giysisi olanlar için ideal dolaptırlar. Aynı zamanda alan açısından küçük olan yatak odalarında da kullanılmak için iyi bir seçenek sunmuş olurlar.

Üç ve Daha Fazla Kapılı Giysi Dolapları

Üç ya da dört kapılı olan giysi dolapları tercih edilecekse alanın geniş olmasına dikkat edilmelidir. Geneldeki iki kaplı dolaplar ile aynı işlevlere sahip olan bu dolapların öne çıkma nedeni daha geniş giysi kullanmaya izin vermelidirler. İlave olarak aynı zamanda raflardan ibaret olan bir dolaba daha sahiptirler. Evli çiftler için uygun oldukları gibi fazla kıyafete sahip olanlar için de ideal bir seçenek olarak öne çıkarlar. Beş ya da daha fazla kapılı giysi dolabı seçilecekse bu durumda çok fazla eşyanız var demektir. Alanınız geniş değilse ve fazla eşyanız yoksa bu dolapları tercih etmemelisiniz. Ancak alan açısından ve kıyafet çeşitliliği bakımından zorluk yaşamıyorsanız beş ve fazla kapıya sahip olan dolapları tercih edebilirsiniz.

Sürgülü Kapı Seçeneklerini Değerlendirin

surgulu giysi dolabi

Küçük yatak odaları için giysi dolabı seçenekleri arasında sürgülü kapı sistemine sahip olan dolaplar harika bir kullanım sunarlar. Bu dolapların kapıları öne doğru değil, yana doğru açılırlar. Bu açıdan yer darlığı yaratmazlar. Özellikle modern tasarım seçeneklerinde de çok sık tercih edildikleri için ortamın daha güzel bir görünüme sahip olmasına da yardımcı olurlar.

Yükseklik ve Çekmece Sayısına Dikkat Edin

Doğru giysi dolabı seçimi için yükseklik ve çekmece sayısı da önem taşıyor. Genelde standart yüksekliğe sahip olsalar da yatak odasının yüksekliğini göz önünde tutmaya dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda tercih edeceğiniz giysi dolabı odanın ihtiyaçlarını karşılamayarak kötü bir görünüm oluşturabilir. Aynı şekilde havlu, ayakkabı, iç çamaşırı gibi eşyaların da sayısını göz önünde tutarak çekmece sayısına karar vermelisiniz.

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Giysi dolabı tercihi yaparken dikkat edilecekler arasında en önemli nokta bütçenizi doğru ayarlamak olarak öne çıkıyor. Çok çeşitli giysi dolapları bulunduğu için bütçenize göre giysi dolap tercihinde bulunabilirsiniz. Yatak odanızdaki en önemli ikinci mobilya olan giysi dolapları bu yüzden mutlaka bulunması gereken mobilyalar arasında yer alıyorlar. Giysi dolabı sayesinde giysilerinizi çok daha kolay saklayabilir, gerekli olduklarında rahatça bulabilir ve tozlanma gibi durumlara karşı da koruyabilirsiniz.

Bu yüzden giysi dolapları yatak odaları için bir zorunluluk olmasına karşılık yüksek bütçeler ile alım yapmanız gerekiyor. Kendi bütçenize göre en uygun olacak dolabı kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Giysi dolabı seçeneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.