Blog

Küçük Salonlar İçin Yemek Odası Takımı Seçilir?

kucuk salonlar icin temek odasi takimi secimi

Küçük salonlar için yemek odası takımı seçimi işlevsel ve estetik şekilde yemek odasını kullanmayı içeriyor. Geniş salonlarda yemek odası takımı seçimi için herhangi bir büyük ölçüt bulunmazken, küçük salonlar için yemek odası takımı seçmek için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Küçük Salonlar İçin Yemek Odası Seçimi

salonlar icin yemek odasi takimlari

Küçük salona yemek odası seçimi harika bir dekorasyon yapmanıza olanak tanıyor. Yemek masası modelleri farklı tasarımlardan yapıldıkları için en temelde yemek odasının ana mobilyaları olarak kullanıldıkları için seçimleri için belirli noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Salonun ölçülerine göre küçük masa ya da geniş yemek masaları olarak tercih edilen masalar ayrıca açık mutfak dekorasyonları için de kullanılmaktadırlar. Salonda kullanılacak olan yemek takımları ise mutlaka salon ölçüleri ile orantılı olmalıdır. Ancak küçük salonlar için kullanılacak yemek odası takımlarında doğrudan salon ile orantılı olması aranmayabilmektedir. Bu durumda salonun yapısını en iyi şekilde kullanmanıza olanak verecek olan yemek odası takımları tercih edilmelidir.

Günümüz modern evlerinde yaygın oturma odası formu içinde mutlaka yemek alanı yer alıyor. Bunun en önemli nedeni ise kapalı olarak tasarlanan mutfakların daha küçük alanlara sığdırılıyor olması ve haliyle yemek takımı koymak için ilave alan bulunmaması olarak öne çıkıyor. Yine yaygın olarak kullanılan bir diğer iç mimari tarz olarak öne çıkan açık mutfaklı salonlar da oldukça sık olarak tercih ediliyor. Bu tasarımlar ile birlikte yemek odaları artık ayrı bir oda olarak görülmüyorlar ve oturma odası ile yemek odası iç içe geçmiş durumda. Bu yüzden küçük salonlar için yemek odası takımı seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Küçük alanlarda hem diğer mobilyaların hem de yemek odası takımının bulunması gelişigüzel şekilde yapılırsa kötü bir görünümün ortaya çıkmasına neden olabilir. Fakat doğru mobilya odası takımları seçilerek estetik ve işlevsel özellikler bakımından doğru bir kullanım elde edebilirsiniz.

Yuvarlak Yemek Masası Kullanımı

Küçük salonlarda yemek takımı kullanmak için yuvarlak yemek masası tercih edebilirsiniz. Yuvarlak yemek masaları klasik ve vintage tasarıma sahiptirler. Küçük alanlar için ideal bir tercihtirler ve hem daha fazla kişinin yemek masasında bulunmasını sağlarlar hem de herkesin eşit açıda yer almasını sağlayarak ayrı bir samimiyet oluşmasına katkıda bulunurlar.

Küçük Yemek Masaları

Küçük salonlar için küçük yemek odası takımları tercih edebilirsiniz. Boyutlarına göre diğer yemek odası takımlarına göre daha küçük olacak bu masaları sadece yuvarlak değil kare ya da dikdörtgen olacak şekilde de seçebilirsiniz. Ancak kullanacağınız alanda mutlaka yeterli ferahlığı ve genişliği sağlandığından emin olarak bu masaları seçmelisiniz.

Panel ile Vurgulayarak Tasarım Yapın

Yemek odası takımı tercihi yapmak için küçük salonlarda takımların nasıl kullanılacağı da önem taşıyor. Duvar panelleri ile vurgulanan bir yemek masası ideal bir seçim olacaktır. Duvara dayanan yemek masası bu sayede alandan önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Bunun yanında yemek masasının üzerine sarkıt lamba kullanmak yemek masasını daha şık gösterdiği gibi aynı zamanda genişliğinin de daha fazla olmasına yardımcı olacaktır. Önemli olan bu noktada, yemek masasının iyi bir şekilde vurgulanmasıdır. Salonun bir köşesinde, duvara dayalı olarak kullanacağınız yemek odası takımlarını seçebilirsiniz.

Genişleyen, Hareket Eden Masalar Kullanın

hareket eden masalar

Küçük salonda yemek takımı kullanmak için genişleyen, hareket eden masaları kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Hareketli mekanizmaları sayesinde istenildiği büyüyen bu masalar kullanılmadığı zamanlarda küçük bir alan kaplarlar. Böylece yemek için misafirleriniz olduğunda çok daha geniş sofraları kurmanıza olanak tanırlar. Genişleyen masalar tek bir hareketli sisteme de sahip değildirler. Bazı modeller orta kısımda bulunan açılma mekanizma ile genişlerken bazı modeller ise kenar kısımlarından açılıyorlar. Ancak her durumda örneğin 4 kişilik olan bir yemek masası, açıldığında 8 kişiye kadar kullanım imkanı yaratmış oluyor.

Bu masaların açılma mekanizmaları dışında kapanır halde olan modellerini de küçük salonlar için tercih edebilirsiniz. Özellikle çok daha küçük salonlar için kapanır masalardan tercih etmeniz alanda hem minimal bir görünüm yaratmanızı sağlayacak hem de alanı geniş gösterebilecektir. Bu masalar kenar kısımlarından aşağıya doğru kapanırlar ve büyük masa kullanımı gerekli olduğunda kenar kısımlarından açılarak genişlerler. Alandan tasarruf etmek için ideal bir seçenek sunarlar.

Oval Masalar ile Alanı İyi Değerlendirin

Küçük salonlar için yemek odası takımı seçmek için yuvarlak masalardan biraz daha büyük olan oval masaları tercih edebilirsiniz. Oval masalarda herkes eşit mesafede oturmaz ancak daha geniş bir kullanım alanı yarattığı için tercih edilebilirler. Özellikle sıklıkla 4 kişi ve daha fazla kişi yemek masasını kullanıyorsa oval masayı tercih etmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Oval masalar ortama akıcılık kattıkları için de alanın ferah görünmesine önemli bir katkı sunmuş olurlar. İnce olarak tasarlanan oval masaları tercih ederek şıklığı ve kullanışlılığı da bir arada bulabilirsiniz.

Yemek Odası Takımları çeşitlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.