Blog

Ferah Salon Dekorasyonu Fikirleri İle Yaşam Alanınıza Enerji Katın

salon dekorasyonu fikirleri

Evinize girdiğinizde içiniz huzurla dolsun istiyorsanız sizin için salon dekorasyonu fikirleri hazırladık. İnsanın kendisini en çok güvende hissettiği yerlerdir evler. Eve girerken iş yaşamında ve gündelik koşuşturmalarda yaşadığımız stresi kapı dışında bırakmak isteriz.  Ferahlık içerisinde zaman geçirmek istediğimiz evlerimizin en çok kullanılan yaşam alanlarından biri de salonlardır.

Ailenizle ve sevdiklerinizle genellikle salonda zaman geçirirsiniz. Misafirlerinizi salonunuzda ağırlar ve en değerli zamanları bu anıları bu ortamda biriktirirsiniz. Hayatınızın sahnesi konumundaki bu ortamın da size mutluluk verecek şekilde dizayn edilmesi gerekir. Hepimiz doğamız gereği dar ve göz yoran ortamlardan kaçmak isteriz. Bu yüzden salonunuzu ferah bir dekorasyonla buluşturmanın şimdi tam sırası! İşte salonlarınızı geniş ve ferah gösterecek öneriler…

salon dekorasyonu fikirleri

Salonunuzu Daha Büyük Gösterecek İpuçları

Odayı ferah gösterecek salon dekorasyonu fikirleri arasında ilk konu odayı daha geniş göstermektir.  Günümüzde evler giderek küçülüyor. Haliyle salonların boyutları da eskisine nazaran daha küçük oluyor. Ancak sizin eviniz için durum böyle olsa dahi yapabileceğiniz pek çok şey var.

Salonunuz normal boyutlarda olsa dahi bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Çünkü salon geniş göründükçe insanın içerisinde hissettiği ferahlık duygusu da o kadar artacaktır.  Eğer salonunuz küçükse mobilya seçimi yaparken mutlaka ölçü alın. Hem mobilyaların ölçüsüne hem de salonunuzun ölçülerine dikkat edin. Salonu tamamen doldurmayacak şekilde mobilyalar seçin.

Fazla büyük koltuklardan ve eşyalardan uzak durun. Oturma alanına ihtiyacınız varsa dahi ortama ekleyeceğiniz berjer ve puf gibi detaylarla bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer salonunuz yeterli büyüklükteyse koltuk takımı seçiminde küçük mobilyalar arasında seçim yapmanıza gerek yok.  Bir diğer ipucu da doğal ışığı kesmemek. Pencerenizin önüne büyük eşyalar koymaktan kaçının. Bırakın gün ışığı salonunuzu doğal yollardan geniş göstersin.

salon dekorasyonu fikirleri

Mobilyaları Yerleştirirken Bunlara Dikkat!

Mobilyalarınızı yerleştirirken yapacağınız yanlış seçimler salonun boyutunu çok küçük gösterebilir. Bu problemi yaşamamak için büyük mobilyalardan başlayarak yerleşimi planlayın.

Örneğin salonun merkezinde olacak büyük bir koltuk varsa bunu en geniş duvara dayalı şekilde konumlandırın. Bu sayede yerden kazanmış olursunuz. Ancak oda zaten büyükse koltuğu merkezde de konumlandırabilirsiniz. Salon büyükse köşe takımı kullanarak salonu ikiye de bölebilirsiniz.

Bir tarafı yemek odası diğer tarafı oturma alanı olarak kullanabilirsiniz.  Eğer salonunuzda TV ünitesi kullanacaksanız duvarı kaplayan modellerden uzak durmalısınız.  Salon dekorasyonu fikirleri ile ortamı daha ferah göstermek için bu da önemlidir. Orta sehpa ve konsol gibi tamamlayıcıları daha küçük boyutlarda seçebilirsiniz.  Salona girişte ilk göze çarpan alanı eşyalarla doldurmamak ve biraz daha boş bırakmak da hoş ve rahat bir görünüm elde etmenizi sağlar.

blank

Doğru Renk Seçimiyle Daha Ferah Bir Salon

Salon dekorasyonu fikirleri içerisinde en eğlenceli ve karar vermesi en keyifli aşama renklerle ilgili kısımdır. Doğru renk seçimleriyle salonunuzu baştan yaratabilirsiniz. Eğer salonunuzu en baştan dekore ediyorsanız duvarlar ve yer döşemelerini de yenileyebilirsiniz.  Böyle bir niyetiniz varsa koyu renklerle ilgili katalogları bir kenara bırakmanızı tavsiye ederiz. Kırık beyaz, kum renkleri, açık gri ve açık mavi tonları ile aranızı iyi tutmanız salonunuzu çok ferah gösterir.

Duvar kâğıdı veya koyu renk kullanımı konusunda ısrarcıysanız salonunuza şıklık katacak bir önerimiz var. Bir duvarı veya kolonu seçerek dilediğiniz bir renge boyatabilirsiniz. Ortamla bütünlük sağlayacak seçimler yaptığınız sürece bu ortamı daha da enerjik ve güzel gösterecektir.  Yer döşemelerinde de koyu tonlardan kaçınmaya özen gösterin. Böylece mobilya seçiminde dilediğiniz renkler arasından tercih yapabilirsiniz.

blank

Aydınlatma ve Fonun Önemi

Salon dekorasyonu fikirleri araştırırken denk geldiğiniz ferah salon fotoğraflarını düşünün. Hepsinde mobilyaların arka fonları ve aydınlatma ne kadar dikkat çekiyor öyle değil mi? Duvar ve yer döşemeleri ile ilgili bir değişiklik yapmayacaksanız dahi bu önerileri uygulayarak ortamı daha ferah gösterebilirsiniz. Perde seçiminden duvara asacağınız tabloya kadar özen göstermelisiniz.

Salonunuzda koyu ve kalın kumaşlardan yapılma perdeler kullanmamalısınız. Çünkü bu seçim ortamın enerjisini düşürecek ve odayı daha karanlık gösterecektir. Duvarlarınızda kullanacağınız aksesuarlar konusunda da seçici olmanızı öneriyoruz. Daha az aksesuarla dikkati birkaç yere çekip daha güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Ortamın enerjisini yükseltecek salon dekorasyonu fikirleri arasında en önemlilerden biri de aydınlatma seçimidir.  Göz yormayan ve doğal ışık yayan aydınlatma seçimi yapmalısınız. Mümkünse salonunuzu birkaç farklı yoldan aydınlatarak ortama boyut katın!

blank

Evinizi Özel Kılacak Salon Dekorasyonu Fikirleri

Ortamı ferah göstermek için paylaştığımız salon dekorasyonu fikirleri dışında birkaç önerimiz daha olacak. Bu öneriler sayesinde salonunuzda ağırladığınız misafirler detaylardan gözleriniz alamayacak.

Aksesuarlar konusunda abartıya kaçmamanızı söylemiştik. Ancak hiç aksesuar kullanmamak da olmaz.  Ortamı olduğundan daha büyük gösterecek güzel bir ayna iyi bir seçim olacaktır. Mobilyalarınıza eşlik edecek bir sehpaya ekleyeceğiniz mumlar da ortamın enerjisini yükseltir. Duvarınızda insanın içini açan bir manzara resmi olabilir.  Tüm bunlar mobilyalarınızın kalitesini ve güzelliğini ortaya çıkarırken salonunuzu tamamen size özel kılacak.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.