Blog

Sehpa Çeşitleri Nelerdir Ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sehpa Çeşitleri Nelerdir Ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yaşadığınız mekânların dekorasyonunu yaparken kendinizden parçalar katarsınız. Kendi zevk ve tercihleriniz doğrultusunda yaptığınız tasarımın bütün ve kusursuz görünmesine oldukça önem verirsiniz. Böylece aidiyetlik duygunuzu pekiştirmiş olursunuz.

Evlerinizin odalarında ya da ofislerimizde dekorasyon yaparken kullanılan malzemenin rengi, dokusu ve duruşu gibi faktörler önemlidir. Duvarlarınızın renginden tavanda kullandığınız avizeye, koltuklarınızın döşemesinden televizyon ünitenizin malzemesine kadar her şeyin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

Birbiriyle uyumlu mobilya parçaları seçmeniz iç ve dış mekân dekorasyonlarınızda hoş bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır. Duvar renginize uygun ahşap bir televizyon ünitenizin aynı zamanda koltuklarınızın rengi ve dokusuyla da uyumlu olması gerekmektedir.

Dekorasyonlar için önemli olan asıl elemanlar ise dekorasyonu tamamlayan aksesuarlardır. Koltuk takımınıza uygun bir orta sehpa bu aksesuarlara örnek olarak verilebilir.

 Sehpa Nedir?

Sehpalar günlük hayatımızda oldukça kullandığımız üzerlerine ihtiyaç doğrultusunda veya dekor amaçlı objeler koyduğumuz ayaklı masalardır. Tasarım ve kullanım amacına göre ebatları ve kullanıldığı malzeme değişiklik göstermektedir.

 Sehpa Özellikleri Nelerdir?

Sehpalar, evlerin oturma odalarının, salonların ve ofislerin en önemli dekor ögelerinden biridir. Bazı dekorasyonlarda çok önemsenmeyen sehpaların estetik ve işlevsel faktörleri oldukça fazladır. Özel tasarım sehpalar, yeni bir mekâna girdiğinizde gözünüze çarpan ilk parçalar olma özelliğini taşıyabilmektedir. Özellikle de günümüz dekorasyonlarında estetik ve işlevselliğinin bir arada bulunduğu sehpalar dekorasyonların vazgeçilmez ögeleri olmaktadır.

 Sehpa Çeşitleri Nelerdir?

Amacına ve tasarımına göre birbirinden farklı birçok sehpa çeşidi bulunmaktadır. Sizlerde kendi zevk ve amacınıza göre bin bir çeşidi olan sehpalardan birine sahip olabilirsiniz.

Genel olarak zigon sehpa, orta sehpa, yan sehpa, cam tavanlı sehpa, fiskos sehpa, paslanmaz sehpalar, mermer sehpalar, ahşap sehpalar ve şeffaf sehpalar gibi birçok sehpa çeşidi örnek verilebilmektedir.

 Sehpa Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Zigon sehpalar, misafirlerinizi ağırlamak istediğiniz de yardımınıza koşacak sehpalardır.

Orta sehpalar, birçok işlevi olan sehpalardır. Koltuklarınız ile uyum yakalayıp farklı bir ambiyans yaratmanıza yardımcı olur. Arkadaşlarınız veya misafirleriniz geldiğinde ikramlarınızı rahatlıkla üzerine koymanızı ve tüketmenizi sağlar. Oturma odanızda veya ofisiniz de dergi, kitap, vazo, biblo veya tütsü gibi aksesuarları koyabileceğiniz bir mekân oluşturmuş olur.

Yan sehpalar, kitabınızı okumak için koltuğunuza uzandığınızda kahve veya çayınız ile atıştırmalıklarınızı koymak için kullanabileceğiniz en işlevsel sehpalardır. Genellikle koltuklarınızın yanında dekor ögesi olarak kullanabilirsiniz. Biblo, saat, resim çerçevesi veya kitap gibi dekor ögelerinin üzerine yerleştirilmesi gibi birçok farklı işlevi de vardır.

Cam tavanlı sehpalar, genellikle orta sehpa niyetiyle kullanılmaktadır. Metal veya ahşap ile kompozisyonları oldukça tercih edilmektedir.

Fiskos sehpalar, geçmişle günümüzü birleştiren bu sehpalarda hemen hemen her dekorasyonda vazgeçilmezler arasındadır. Sizi geçmişe götüren bir parça istiyorsanız fiskos sehpalar tam da size göre. Ayrıca bu sehpaları yan sehpa şeklinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuzda nereye yerleştirseniz yakışacak parçalardır.

Paslanmaz sehpalar, paslanmaz çelik ve demir gibi malzemelerin kullanılarak üretildiği sehpalardır. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.


Mermer sehpalar
, sehpa çeşitleri içerisinde popüler olan ve oldukça tercih edilen sehpalardır. Mermerin asil ve zarif görüntüsü ortama farklı bir ambiyans katmaktadır. Yerleştirildiği alanda dikkat çekici bir parça haline gelmektedir.

Ahşap sehpalar, doğal ürünlere önemin arttığı günümüzde çokça tercih edilmektedir. Ağacın doğayı anımsatmasına ve kullanılan mekânda minimal bir görünüm sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Şeffaf sehpalar, cam vb. şeffaf ürünler ile ahşap, metal gibi malzemelerin kompozisyonundan üretilen sehpalardır. Işığı içinden geçirmesi, ardını göstermesi gibi estetik özellikleri oldukça dikkat çekici olmasını sağlamaktadır.

 Sehpalar Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

Birçok sehpa çeşidi olmasının sebebi aslında üretildiği malzemelerden kaynaklı olmasıdır. Genellikle sehpa üretiminde kullanılan malzemeler sehpanın kullanım amacına göre seçilmektedir. Ayrıca estetik bir görüntü elde etmek içinde özel malzemeler kullanılmaktadır.

Kişiye özel tasarımı yapılabilen sehpaları, kendi zevkiniz doğrultusunda seçtiğiniz malzemelerden de yaptırabilirsiniz. Böylece diğer mobilyalarınızla birlikte bütünlüğü yakalayarak dekorasyonunuzu tamamlamış olacaksınız.

Günümüzde dekor ögesi olarak çok fazla tercih edilen sehpalar genellikle ahşap, mermer veya camdan üretilmiştir.

Dekorasyona göre tercih edilen sehpaların bazılarında ise birçok malzemenin beraber kullanıldığı da görülebilmektedir. Bu çeşitlilik sehpaya farklı bir görünüm kazandırıp, bulunduğu mekanda dikkat çeken dekor ögesi olmasını sağlamaktadır.

 Dekorasyonda Sehpa Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her mekân, orayı dekore edecek kişinin zevkine ve tercihlerine bağlıdır. Bu yüzden dekorasyon yaparken seçtiğiniz sehpanın diğer eşyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Sehpanızın üretildiği malzeme ile halınızın rengi ve koltuklarınızın döşemesi birbiri ile alakasız renk, doku ve desenlerden oluşuyorsa sehpanız estetik açıdan işlevselliğini yitirecektir. Bu yüzden sehpa seçiminizde renk, doku ve desen gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tercih ettiğiniz sehpanın, estetik işlevi yanında kullanım amacına olan uygunluğu da önemlidir. Kullanımınıza uygun olan ekonomik ve ergonomik bir sehpa işinize oldukça yarayacaktır.

İskandinav ya da minimal bir tarzda dekorasyon yapıyorsanız ahşap ve cam sehpalar dekorasyonunuza en uygun aksesuarlardır. Örneğin ahşap bir yan sehpa odanızın havasını değiştirecek en kullanışlı parça olacaktır.

Klasik tarzda bir dekorasyon tercih ediyorsanız mermer orta sehpalar oturma odanızın veya ofisinizin daha asil ve modern gözükmesine yardımcı olacaktır.

Dekore ettiğiniz mekânı dar veya boş gösterecek sehpalar tercih etmemelisiniz. Eğer odanız fazla darsa orta sehpa kullanmak odanızı daha da küçültecektir. Dar odanız için koltuk yanları için yan sehpalar oldukça işlevsel olacaktır. Odanız fazla geniş ise cam tavanlı orta sehpa mekândaki eşya dengesini eşitleyecektir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.