Blog

Yatak Odanız İçin Etkileyici Dekorasyon Fikirleri

etkileyici dekorasyon fikirleri

Yatak odanızda etkileyici dekorasyon fikirleri yaratmak artık hiç zor değil. Evinizi kişisel zevkinize uygun döşerken bir yandan da şık olmasını sağlayacak fikirler için yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Yatak odanız da evinizin en az diğer bölgeleri kadar önemli bir alandır. Bu alanda yaratacağınız etkileyici bir görünüm ile sabah gözlerini açtığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. En özel bölgelerinizden birisi olan yatak odanızı dekore etmek için yazımızdan yardım alabilir, yatak odası dekorasyonu seçimleriniz ile çevrenizde fark yaratabilirsiniz.

etkileyici dekorasyon fikirleri

Klasik Tarzda Yatak Odaları

Yatak odanızda etkileyici bir görünüm yaratmak için öncelikle nasıl bir tarz istediğinize karar vermelisiniz. Seçeceğiniz dekorasyonun hem evin genel tarzına hem de sizin kişisel zevkinize hitap etmesi gereklidir.

Yatak odası dekorasyonu için tercih edebileceğiniz stillerden birisi klasik tarzdır. Eskimeyen yapısı ile zamansız bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu tarz stil özellikle kalıcılığı seven kişiler için ideal bir seçimdir.

Klasik tarz, etkileyici dekorasyon fikirleri için her zaman ana temadır. Klasik tarzı yatak odanıza uyarlamak için hem sade hem göz alıcı desenleri tercih edebilirsiniz. Barok bu desenlerden birisi olarak özellikle duvar kağıdında kullanabileceğiniz bir desen türüdür.

Barok kaplı duvar kağıt kullanımı yapacaksınız daha sade bir yatak örtüsü ile klasik tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Açık renkli, dantel detaylı bir yatak örtüsü ile birlikte sade renkli halılar, ahşap bir dolapla bütün haline gelecektir.

blank

Modern Tarza Sahip Yatak Odaları

Yatak odanızda etkileyici bir hava için tercih edebileceğiniz diğer stil ise modern tarz dekorasyondur. Modern tarza sahip etkileyici dekorasyon fikirleri her zaman çok tercih edilen bir stil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Modern bir yatak odanız olsun istiyorsanız öncelikle klasik stilin dışına çıkmayı göz almalısınız. Turuncu, kırmızı, mavi gibi canlı renkleri odanızda en azından bir eşyada kullanmalısınız. Bununla birlikte ahşap yatak odası takımı ile birlikte kullanacağınız metal aksesuarlar da etkileyici bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Modern dekorasyon yaratmak için sıra dışı tasarımları da tercih edebilirsiniz. Üçgen şeklinde bir halı ya da birbirini tamamlayan zikzak detaylı bir tablo setini odanızda kullanmak ilginç bir seçim olabilir. Yatak odası dekorasyonu için çizgili desenlerin kullanımı ile de modern görünümü ortaya çıkarabilirsiniz.

blank

Eklektik Tarza Uygun Yatak Odaları

Eklektik dekorasyon, farklı stilleri birleştiren ve bir arada uyum yakalayan bir tarz olarak kullanılmaktadır. Kişisel ve cesur tavrı ile dikkat çeken bir yatak odası stili için eklektik tarzı benimseyebilirsiniz.

Eklektik tarza sahip bir yatak odası için farklı desen ve renklerle uyum yakalamanız önemlidir. Herhangi bir stile bağlı kalmanıza ise gerek yoktur. Modern dokunuşları klasik tarz mobilyalar ile birleştirebilir, enerjik parçaları dönem ürünleri ile birlikte kullanabilirsiniz. Hepsi özgürlükten gelen bir uyum içerisinde birleşerek etkileyici olacaktır.

Eklektik stil karmaşık bir görünüme sahip olsa da etkileyici dekorasyon fikirleri arayanlar için idealdir. Birden fazla renk ve desene sahip yatak örtüsü modelleri, farklı ahşap dokulara sahip mobilyalar yatak odanız için ideal seçimler olabilir.

Eklektik stil yaratırken dönem eşyalarını karıştırırken arka planda sade ve dikkat çekmeyen duvar rengi tercih edebilirsiniz. İlginç malzemeleri değişik yerlerde kullanım amacı dışında kullanmayı seçerek cesur bir adım atabilirsiniz. Yine bir öneri olarak ise el yapımı, vintage parçalara evinizde sıklıkla yer vererek evinizle duygusal bir bağ kurabilirsiniz.

Tüm bu noktalara dikkat ederek yatak odanızda eklektik bir tarza sahip olabilirsiniz.

blank

Country Tarzda Döşenmiş Yatak Odaları           

Yatak odası dekorasyonu için tercih edebileceğiniz seçeneklerden birisi de country tarzıdır. Buna Türkçe olarak “Kır stili’’ de diyebiliriz.

Bu tarz stillerde öne çıkan nokta doğal bir görünümdür. Şık ve doğallığı bir araya getiren country stili ile doğa güzelliklerini evinizde görebilirsiniz.

Country bir stil ile döşediğiniz yatak odası için çiçek desenli perdeler ilginç bir deneyim olur. Aynı çiçek desenlerini yatak örtüsü ve yastıklarınızda da kullanmalısınız. Doğayı çağrıştırması için odanıza mutlaka ev bitkileri yerleştirmelisiniz. Özellikle duvara asacağınız çiçekler bu tarz için uygun olacaktır.

Country/kır stil için diğer bir önerimiz ise ahşap kullanımıdır. Yatak odanızda mobilyalarınızı mutlaka doğal ahşap görünümü şeklinde tercih edin. Etkileyici dekorasyon fikirleri dolu bir odaya sahip olabilirsiniz.

blank

İskandinav Tarzda Yatak Odaları

Yatak odanızda bambaşka bir hava istiyorsanız İskandinav dekorasyon stilini mutlaka denemelisiniz. Kuzey ülkelerine özgü olan bu stil ile karizmatik ve samimi bir odada yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Anahtar kelimesi samimiyet olan bu stil için sadelik çok önemlidir. Açık renkler, aşırılıktan uzaklaşan çizgiler, tamamen işlevsel kullanımı olan mobilyalar… Hepsi ve daha fazlası İskandinav dekorasyon stilini yaratırken size yardımcı olacak noktalar.

Yatak odanızda yer alacak eşyaların rahat olması da İskandinav tarzı dekorasyon için ihtiyaç duyulan noktalardan birisidir. Sade, konforlu ve etkileyici dekorasyon fikirleri ile artık yatak odanız tam ihtiyaç duyduğunuz gibi olacak.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.