Blog

Sadeliği Sevenler İçin Minimalist Yemek Odası Dekorasyonu 

Az eşya çok etki mottosu ile minimalist yemek odası dekorasyonu oluşturmak artık çok kolay. Sizler de az eşya kullanarak evlerinizde çok daha sade ve ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Eski zamanlarda bir sanat akımı olarak ortaya çıkan Minimalizm özellikle resim ve heykel gibi alanlarda etkili olmuştur. Zaman içinde etki alanı artan minimalist düşünce günümüzde dekorasyon alanında da kendine yer edilen bir akımdır. Sade eşya ile çok daha fazla özgür olunacağını savunan minimalist dekorasyon fikrini evininiz her alanında kullanabilirsiniz. Yazımızı okuyarak minimalist dekorasyon ile döşenmiş yemek odaları hakkında öneriler alabilirsiniz.  

minimalist yemek odası dekorasyonu

Renk Tercihleri Nasıl Olmalı? 

Yemek odanızı dekore etmeyi düşünüyorsanız sade bir seçim yapabilirsiniz. Minimalist yemek odası dekorasyonu ile herkesin hayranlıkla izleyeceği bir yemek odası yaratabilirsiniz.  

Minimalist tarzda döşenecek bir yemek odasında en önemli noktalardan birisi renk seçimleridir. Yemek odanızda sıcak ve canlı bir görüntü oluşturmak için nötr renkleri tercih etmelisiniz. Beyaz, gri, krem, ekru, bal renkleri bu anlamda yemek odanız için uygun olan nötr renk seçenekleri olacaktır.  

Elbette sadece bu renkleri tercih etmek zorunda değilsiniz. Eşyalarınızda ahşap ve siyah renkleri seçerek sadelikle bezeli güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. Açık renkler ile koyu renklerin kullanımı dekorasyon stillerinde en çok karşımıza çıkan karışımlardan birisidir. Sizler de yemek odanızda bu tarz ile minimalist dekorasyon görünümü elde edebilirsiniz.  

minimalist yemek odası dekorasyonu

Aksesuar Seçimlerinize Dikkat Edin 

Ev dekorasyonlarında en önemli şeylerden birisi aksesuar kullanımıdır. Eviniz ne kadar şık olursa olsun aksesuar olmadığı sürece sıcaklıktan uzak bir ev olacaktır. Minimalist yemek odası dekorasyonu oluştururken de aksesuar kullanımı yapmaya mutlaka önem vermelisiniz. 

Minimalist dekorasyonda çoğu kişi evin tamamen boş olması gerektiğini düşünse de bu yanlıştır. Belirli aksesuar seçimleri ile şatafattan uzak seçimler yapabilirsiniz. Bunun için de sade aksesuar modellerini tercih etmelisiniz.  

Yemek odanızda sade ve çarpıcı avize kullanımı ile aydınlatma tasarımını öne çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte yemek odanız için en güzel aksesuar seçimi duvardaki tablolar olacaktır. Sevdiğiniz bir sanatçıya ait çizimleri duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Tablo yerine kendi fotoğraflarınızdan oluşan çerçeveleri de duvarınızda kullanabilirsiniz. 

minimalist yemek odası dekorasyonu

Geniş Masa Kullanımı  

Yemek odalarınızda olmazsa olmaz parça yemek masasıdır. Minimalist yemek odası dekorasyonu için de öne çıkacak parça masa olacağı için tasarımına mutlaka dikkat edilmelidir. 

Bu anlamda son yıllarda trend olan kullanım şekillerinden birisi geniş masa kullanımıdır. Özellikle kalabalık bir aileniz varsa büyük ve geniş bir masa eviniz için en uygun olan seçim olacaktır.  

Eğer geniş bir masa seçmeye karar verirseniz bu durumda diğer aksesuarları olabildiği kadar azaltarak odanızdaki sadeliği korumalısınız. Sadece geniş masa, sandalyeler ve canlı bitkilerle minimalist yemek odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Bu görünüm hem sade hem de çarpıcı olacaktır.  

Seçeceğiniz masayı ahşap, koltukları ise kadife kumaş ile kaplatarak şık görünüm de elde edebilirsiniz. Kadife vs. kumaşlar oldukça şık bir görünüme sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Sizler de kendi zevkinize uygun bir renkte döşeme kumaşlar kullanabilir, yemek odanızı en güzel şekilde dekore edebilirsiniz.  

blank
Modern Mobilyalara Yer Açın 

Modern tasarımlar ile minimalist tasarımlar aynı doğrultuda hareket eden iki dekorasyon fikridir. İki fikirde de amaç olabildiği kadar az eşya ile sade, şık ve ferah bir dekorasyon yaratmaktır. Bu nedenle minimalist yatak odası dekorasyonu için modern mobilyaları kesinlikle kullanmalısınız. 

Modern mobilya seçimlerinde öne çıkan bir trend olarak geometrik şekilleri tercih edebilirsiniz. Bu eşyalar yemek odanızda oldukça cesur bir görünüm yaratacaktır. Bununla birlikte siyah ve beyaz gibi renklerle de modern bir görünüm elde etmek kolay olacaktır. 

Ahşap dokuya sahip bir yemek masası için daha modern kesimli sandalyeler seçebilirsiniz. Sandalyenizde metal doku kullanımı yaparak modern görünümü daha da artırmak mümkün olacaktır. Metal dokuları yemek masanızda kullanmanız da kesinlikle uygun bir seçimdir. 

Modern görünümü yakalamak için halı, ışıklandırma seçimlerinizi de sade yapmalısınız. Çok şatafatlı ve alaturka eşyalar ile modern bir dekorasyon yaratmak mümkün değildir. Klasik aydınlatmak kullanmak yerine lambaderlerle minimalist dekorasyon fikrini yemek odanızda da görünür hale getirebilirsiniz. 

blank
Doğal Şık Alanlar Yaratın 

Yemek odanızda doğal bir görünüm elde ederek sıcak ve samimi bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirdiğiniz bu alan ne kadar samimi görünürse o kadar iyi olacaktır.  

Bunun için yemek odanızda kesinlikle ahşap renklere yer vermelisiniz. Özellikle ahşap bir yemek maması en iyi seçim olabilir. Bununla birlikte diğer seçim olarak ise canlı çiçekleri tercih edebilirsiniz. 

Canlı bitki kullanımı son yıllarda çok tercih edilen bir dekorasyon şeklidir. Yemek odası, yatak odası, oturma odası ve diğer bütün alanlarında rahatlıkla canlı bitki kullanımları ile doğal şıklık yaratabilirsiniz. Minimalist yemek odası dekorasyonu ile modern, şık ve çarpıcı bir yemek odası için hemen harekete geçin. Sizlerle paylaştığımız bilgiler modern ve şı bir yemek odasına sahip olmanıza olanak sağlayacak.  En şık ve modern dekorasyonlar için sizde sade ve estetik tüyolarımızdan yararlanabilirsiniz.

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published.