Blog

Nubuk Kumaş Temizleme Nasıl Yapılır? Tarihçesi 

nubuk kumaş

En çok tercih edilen kumaş türlerinden birisi nubuk kumaş modelidir. Günlük hayatta kullandığımız birçok üründe, eşyada nubuk kullanılmaktadır. Nubuk kumaşlar nedir, nubuk kumaş temizleme işlemi nasıl yapılır bilgi almak için yazımızı mutlaka okumalısınız. Kalitesi ile dikkat çeken nubuk kumaşlarının asıl kullanım alanı mobilyalardır. Koltuklarda, sandalyelere nubuk kumaş sıklıkla kullanılmaktadır. Sizler de evlerinizde yer alan mobilyalarınızda kaliteli bir tercih olarak nubuk kumaşları tercih edebilirsiniz. 

nubuk kumaş

Nubuk Kumaş Nedir? 

İnsanlar tarafından çok tercih edilen kumaşlardan olan nubuk kumaş genellikle deri ile karıştırılan bir kumaş türüdür. Ama nubuk genel olarak dokuma kumaşlar içerisine giren bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Kadife kumaşın bir çeşidinden üretilmiş olan nubuk kumaşların üretilme aşamasında birçok aşaması bulunur. Nubuk kumaşlar da kadife kumaş gibi yüzey zımparalanma, yumuşatılma, boyanma, fiksaj işlemlerinden geçilerek elde edilmektedir. 

Nubuk kumaşların deri kumaşlara benzetilmesinin nedeni ise yüzeyine yapılan browsing isimli işlemdir. Bu işlem tekstil makinesi ile yapılan bir işlemdir. Nubuk kumaş deri de dahil olmak üzere diğer deri türlerinden ayrışır bir yapıya sahiptir. Bu kumaşların altında keçeye benzer bir görünüm bulunur.  

blank

Nubuk Kumaşın Özellikleri Nelerdir? 

Nubuk kumaşların birçok farklı ve dikkat çeken özelliği bulunur. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan kumaş bu nedenle birçok farklı doku üzerinde tercih edilmektedir. Nubuk kumaş özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:  

 • Nubukun birden fazla dokuma katmanı vardır. Bu nedenle dokuma kumaşlar arasından en dayanıklı olanlardan birisi olarak tercih edilmektedir. 
 • Nubuk kumaşın diğer özelliği ise ısıya dayanıklı olan yapısıdır. Kumaş birçok aşamadan geçerek üretildiği ve farklı işlemlere maruz kaldığı için birçok kumaş türüne göre ısıya karşı daha çok dirençlidir. 
 • Her türlü koltuk takımı için uygun bir yapısı vardır. Nubukun alt katmanında yer alan keçe görünümü kaplanmış olan koltuk kumaşını çok iyi kapladığı için her koltukta şık durur. 
 • Nubuk kumaşın en önemli diğer özelliği ise su geçirmeyen özel yapısıdır. 
 • Nubukların birçok çeşidi vardır. Bunlar arasında ipek nubuk, eskitilmiş nubuk ve deri görünümlü nubuk gibi çeşitler yer almaktadır. 
 • Her türlü koltukta kullanılır, koltuklara zengin ve güçlü bir hava katar. 
 • Nubuk kumaş temizleme işlemleri oldukça kolaydır. 

nubuk kumaş

Nubuk Kumaşın Olumsuz Özellikleri Nelerdir? 

Nubuk kumaşların olumlu yanları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra bazı olumsuz yanları da bulunmaktadır. Eviniz için nubuk kumaş tercihi yapmadan önce tüm bu özelliklere dikkat etmeli, iyi bir araştırmadan sonra seçim yapmalısınız. 

Nubuk kumaşların sayabileceğimiz olumsuz özellikleri arasında şunlar yer almaktadır: 

 • Diğer kumaş türlerine göre daha kalın olduğu için uzun süre kullanımda terleme yapabilmektedir. 
 • Nubuk koltukların temizlenmesi esnasında titiz davranılmasına önem vermelisiniz.  
 • Nubuk kumaşların renk alternatifleri diğer kumaş türleri kadar çok çeşitli değildir. Bu nedenle renk konusunda daha kısıtlı seçeneklere sahip olabilirsiniz. 
blank
Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir? 

Nubuk kumaşları kullanan birisi iseniz nasıl temizlendiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kullanımı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de temizlik aşamalarının nasıl olması gerektiği ile ilgilidir. 

Oldukça dayanıklı, su geçirmez ve kalın olan kumaşlardır. Temizlenmeleri kolay olsa da kesinlikler belirli noktalara dikkat edilmelidir. Nubuk kumaş temizleme işlemi esnasında çamaşır suyu, tiner, aseton gibi maddeleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.  

Nubuk koltukları şu aşamaları yerine getirerek temizleyebilirsiniz: 

 • Öncelikle nubuk kumaşı yumuşak bir bezle ileri geri olacak biçimde ovalayın. Bu şekilde kir ve tozları temizleyebilirsiniz. 
 • Daha sonra kumaşta yer alan kuru lekeleri tespit edin ve diş fırçası ile bunları ovalayın. Bu şekilde lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz. 
 • Pamuklu bezi sirkeli suya batırarak temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Sirkeli bez ile hem ıslak hem de kuru lekeleri ovalayarak temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce koltuğunuzun tamamen kuru olduğunda emin olmalısınız. Bu temizleme işlemini nubuk montlarınızda da kullanabilirsiniz. 
 • Sonraki aşamada ise koruyucu sprey kullanımı yapabilirsiniz. Nubuk koruyucu spreyler satın alarak 6 ayda bir kez olacak şekilde nubuk koltuk, mont, ayakkabı gibi kumaşların üzerine sıkabilirsiniz. Bu spreyler nubuk ürünlerinizin yeniden lekelenmesini önleyecek bir yöntem olacaktır.  
 • Nubuk kumaşları temizlerken makinede kullanım yapmamaya özen göstermelisiniz. Nubuk koltuk örtüleriniz varsa ve temizlemek istiyorsanız makine yerine elde kullanım yapabilirsiniz. Özellikle halı yıkama makinesi ile temizlenen nubuk koltuklar ciddi biçimde hasar görmektedir. 
blank
Nubuk Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

Günlük hayatta birçok farklı üründe nubuk kumaş görebilirsiniz. En çok görülen alanı ise mobilyalardır. Çoğu kişi daha dayanıklı olması için koltuklarının kumaşında bu kumaşı tercihi yapar.  

Mobilyaların dışında moda alanında karşımıza çıkan kumaşlardan birisi nubuk kumaştır. Montlarda, ayakkabılarda, ceketlerde sıklıkla nubuk kumaş yapıldığını görebilirsiniz. Özellikle nubuk kumaştan yapılan ayakkabı ve montlar su geçirmeyeceği için kışın iyi bir tercih olarak bu ürünleri kullanabilirsiniz. Nubuk kumaştan üretilen ürünlerin skalası oldukça geniştir.  

Yukarıda sizinle paylaştığımız noktalara dikkat ederek nubuk kumaştan üretilen mobilyalarınızın temizliğini ve bakımını yapabilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.