Blog

İştah Açan Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

İştah Açan Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Evleri dekore ederken öne çıkan konulardan birisi yemek odası dekorasyon fikirleri konusudur. Evlerin dekore edilmesi en zor alanlarından birisi yemek odalarıdır. Bu alanlar, sizlerin hem aileniz ile çok zaman geçirdiğiniz hem de değerli misafirlerinizi konuk ettiğiniz bir yer olduğu için mutlaka en şık biçimde dekore etmeniz gerekir.

Yemek odası dekorasyonunda oranın yemek odası olduğu da unutulmamalıdır. Bu alanlar için birçok farklı ürün kullanımı yapılabilmektedir. Eğer yemek odası dekorasyon fikirleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıya göz atarak yemek odanızı nasıl dekore edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Yemek odası dekore ederken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik.

İştah Açan Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek Odası Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin en önemli alanlarından birisidir. Bu alanda aileniz dışında çok yakın dostlarınız ve değerli misafirleriniz de yer alacaktır. Burası sizin konuklarınızı ağırladığınız ana bölgelerden birisi olduğu için özenle dekore edilmelidir.

Yemek odası dekore ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yemek odanız için mobilya almadan önce mutlaka odanın alanını hesaplayın ve buna göre mobilya almaya özen gösterin.
 • Odanın alanı ve eşyaların kaplayacağı alan ile birlikte sizlerin hareket edeceği alanı da mutlaka hesaba katın.
 • Yemek odasında masanızın tam üstünde bir avize ya da aydınlatma olmasına dikkat edin.
 • Önce en büyük olan mobilyaları sonra ise küçük olan mobilyaları yerleştirin.
 • Odada konsol, gümüşlük gibi eşyalar kullanmayı tercih edeceksiniz bunlara duvara hafif açı oluşturacak biçimde yerleştirin. Ayrıca bu yemek odası dekorasyon fikirleri ile ortam daha ferah bir görünüme kavuşacaktır.
 • Aynalar alanı daha geniş göstereceği için kullanmaya önem verebileceğiniz parçalardan birisidir.
 • Aksesuarlar odanın tarzına uygun tasarımda ve miktarda olmalıdır.
 • Daha ferah bir oda yaratmak için cam detaylara sıklıkla yer verebilirsiniz.
 • Dar bir yemek odanız var ise yemek masasını duvara doğru yerleştirebilirsiniz.
 • Parke ahşap ise yemek odasında halı kullanmanıza gerek yoktur.
 • Alan dar ise L koltuk kullanımı yapabilirsiniz.
 • Servis takımlarını mutlaka yemek odasında bulundurun.
 • Duvarlara tablo yerleştirerek çok daha şık ve sofistike bir ortam elde edebilirsiniz.
 • Odanın sizi yansıtmasına önem verin.

İştah Açan Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek Odasında Hangi Renkleri Tercih Etmelisiniz?

Yemek odası için önemli fikirlerden birisi de renklerin seçimidir. Belirli renklerin kullanımı ile çok daha doğru tercihler yapma şansı elde edebilirsiniz.

Aydınlık ve açık renkler her zaman tercih sebebi olmalıdır. Bu renkler modern renkler olduğu için tercih edilmesinin yanı sıra aynı zamanda yemek odasını daha ferah hale getirecektir. Yemek odaları için uygun olan renkler arasında sarı, turuncu, bej, krem, beyaz gibi renkler tercih edilebilir. Bununla birlikte duvar kağıdında ise kırmızı renklere yer vererek daha iştah açıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu renkler yemek odası dekorasyon fikirleri konusunda iyi birer seçim olacaktır.

Yemek Odası Mobilyası Nasıl Seçilir?

Birçok mobilya olur. Yemek masası, sandalyeler, konsol, gümüşlük, koltuk en çok kullanılan mobilyalar arasında yer almaktadır. Ayrıca avize ve aydınlatma sistemi de bu alanlar için çok önemlidir.

Bu ürünler seçilirken öncelikle evinizin genel dekorasyon stiline önem vermelisiniz. Eğer klasik tarzda döşenmiş bir eviniz varsa bu durumda yemek odasında da daha klasik parçalar seçebilirsiniz. Etnik, modern tasarımlar da bu alanlara çok yakışacaktır. Dolap kullanımında kısa ve yatay gelen mobilyaların seçimi ile çok daha şık seçimler yapabilirsiniz.

Bununla birlikte yemek masası için ise yuvarlak ya da dikdörtgen masa seçimi yapabilirsiniz. Cam ve metal detayları olan bir masa ile daha dikkat çekici bir yemek masasının sahibi olabilirsiniz. Tüm bu detaylar sizler için yemek odası dekorasyon fikirleri açısından kolaylık sağlayacak detaylardır.

İştah Açan Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek Odası İçin Uygun Aksesuar Seçimi

Yemek odasında önemli konulardan birisi de aksesuar seçimidir. Seçeceğiniz cam detaylı masa ve duvarda kullanılacak aynalar ile çok daha geniş ve ferah bir yemek odası oluşturabilirsiniz.

Avize ve aydınlatma sistemi de yemek odalarında mutlaka olması gereken parçalar arasında yer almaktadır. Ayrıca renkli bir duvar kağıdı kullanımı odaya canlılık katacak etkenlerden birisi olacaktır. Şık ve gösterişli tablo kullanımı ise yine yemek odasına çok yakışacak detaylar olacaktır.

Bu dikkat çekici unsurlar ile yemek odası dekorasyon fikirleri konusunda dikkat çekici seçimler yapma şansı elde edebilirsiniz.

Küçük Yemek Odası Nasıl Dekore Edilir?

Eğer yemek odanız küçük ise bu durumda alanı daha geniş göstermek için yemek masasını daha kibar ve zarif olacak biçimde seçebilirsiniz. Alanda koltuk kullanımı yapılacaksa köşe yani L koltuk ile alandan tasarruf etmek mümkün olacaktır.

Açık renkler kullanımı da küçük yemek odaları için aydınlık ve ferah gösteren bir detay olacaktır. Bu alanlarda alçak tavan kullanımı da etkili yollardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Avize konusunda da büyük alternatiflerden kaçınılmalıdır. Bu seçimler yemek odası dekorasyon fikirleri için iyi birer seçenek olacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.