Blog

Salon Dekorasyonu İçin 5 Modern Dekorasyon Fikri

salon dekorasyonu

Modern fikirler ile ilgi çekici salon dekorasyonu yaratmak için artık fazla düşünmenize gerek yok. Modern ve trend fikirleri kullanarak hayal ettiğiniz o eve hemen kavuşabilirsiniz.

Evlerimiz hepimizin en çok vakit geçirdiği ve kendi alanımız olarak belirlediğimiz bölgelerdir. Yorucu bir günün ardından kendimizi oturma odamıza, televizyonun karşısına atmak için saatleri hangimiz saymıyoruz ki, öyle değil mi?

Bu gibi etkenler özellikle salon dekorasyonlarına daha fazla önem vermemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Sizler de en güzel eşyalarla salonunuzda göz alıcı, seçkin ve modern bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yazımızı okuyarak modern dekorasyon fikri alabilir, dekorasyondaki son trendleri öğrenebilirsiniz.

salon dekorasyonu

Modern Dokunuşlar: Renk ve Desenler

Renk ve desen kullanımından kaçınanlardan mısınız? O halde artık bunu değiştirmenin tam zamanı.

Evinizde daha modern ve cesur bir görünüm yaratmak istiyorsanız farklı renk ve dokuları mutlaka kullanmalısınız. Fazla renk kullanımı yapmayı sevmiyorsanız birbirine yakın, soft ve koyu renkleri de tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte parlak renk kullanımı ile koyu renklerin hakim olduğu salonunuzu daha modern bir hale getirebilirsiniz. Daha açık renkli evlerde ise ahengi yakalamak için desen kullanımı yapabilirsiniz. Halınızda kullanacağınız etnik desenler, kırlentlerde seçeceğiniz siluet desenleri günümüz trendlerine uygun bir salon dekorasyonu için anahtar kelimelerdir.

Renkleri sadece kumaşlarda kullanmak sıkıcı geliyorsa daha cesur olabilirsiniz. Fıstık yeşili bir renge sahip TV ünitesi ile modern görünümü tek bir dokunuşta elde edebilirsiniz. Saks mavisi sehpa ve kitaplıklar da oturma odanız için iyi birer fikir olabilir.

blank

Olmazsa Olmaz: Rahatlık

Modern bir ev için şıklık kadar önemli diğer bir nokta ise rahatlıktır. Tüm ailenin birlikte zaman geçirdiği ana bölüm salondur. Bu nedenle salon dekorasyonu için tüm ailenin rahatına ve keyfine uygun seçimler yapılması gerekmektedir.

Rahat ve büyük yastıklar, yumuşak halılar ile evinizi çok daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Konforlu koltuk ve sandalye seçimleri, kullanışlı orta sehpaları ve taze kokan çiçekler ile de dekorasyondaki rahatlığı tamamlayabilirsiniz.

blank

Renk Seçimine Dikkat: Nötr Renkler

Nötr renkleri salonunuz ile birlikte evinizin her köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Göz yormayan bu seçimler evinize dingin ve seçkin bir hava katacaktır.

Salonunuzda kapalı renkler hakim ise bu durumu nötr hale getirmek için açık renkli aksesuarlar kullanabilirsiniz. Salon dekorasyonu bu gibi küçük tüyolar ile daha modern bir hale gelecektir.

Salonunuzu yumuşatmak için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise açık renkli perde seçimidir. Bu renk perdeler ile evinizi hem ferah hem de daha büyük gösterebilirsiniz. Açık renkli perde seçimi olarak beyaz, ekru, krem ve pudra gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Nötr renkler ile koyu renkler arasında oluşturulacak görünüm modern dekorasyon fikri arayanlar için çok iyi bir tercih olacaktır.

Mutlaka Önem Verilmeli: Aksesuarlar

Sanılanın aksine iyi bir dekorasyon her zaman ayrıntılarda gizlidir. Evinizde seçeceğiniz büyük parçaların yanı sıra aksesuar ve obje seçiminiz de büyük bir öneme sahiptir.

Evinizin oturma odasına uygun birçok aksesuar seçimi yapabilirsiniz. Salon dekorasyonu için kullanabileceğiniz biblolar, tablolar, avizeler, lambader ve canlı bitki seçenekleri ile evinizde küçük ama etkileyici vuruşlar yapabilirsiniz.

 

blank

Evinizde kullanabileceğiniz aksesuar önerileri ise şöyledir:

  • Metalik dokunun hakim olduğu biblolar modern evler için kurtarıcı birer parça olabilir. Metal biblolar, heykeller, orta sehpalar ilgi çekici aksesuarlar arasında yer almaktadır.
  • Yine evinizde doğal bir görünüm yaratacak olan canlı bitki seçimleri de sık tercih edilen parçalardan birisidir. Özellikle büyük boyutlara sahip ev bitkilere modern dokunun en önemli vuruşlarından birisidir.
  • Diğer bir aksesuar seçimi olarak ise tabloları tercih edebilirsiniz. Fütürizm, Sürrealizm gibi akımlara ait tablolar evine modern bir hava katarken çağdaş ve seçkin bir görünüm de ortaya çıkaracaktır. Uygun tablo seçimi için sevdiğiniz sanatçıların eserlerine göz atabilirsiniz.
  • Evlerinizde mum ve büst kullanımı da yapabilirsiniz. Modern dekorasyon fikri olarak şekilli mumlar renkleri ve kokuları ile evinizde aradığınız huzur ortamını sizlere verir. Büstler de özellikle zemin üzerinde kullanıldığında şık birer parça haline gelmektedir.
  • Evinizde mutlaka bulunan bir parça kitaplar olmalıdır. Çok sevdiğiniz kitapları salonunuzda bir dekorasyon parçası olarak da kullanabilirsiniz.
blank
Yeni Şekillere Yer Açın: Geometri

Modern ve şık evlerde son günlerde trend olan ürünler farklı geometrik şekillere sahip olan eşyalardır. Özellikle gençler tarafından tercih edilen bu ürünler farklı tarzıyla evlerde sofistike bir zevkin ürünü olarak yansımaktadır.

Üçgen ve dikdörtgen şekillerde birbirini tamamlayan koltuk takımları bu sıra dışı tarza uygun bir seçim olacaktır. Aynı şekilde 3 boyutlu görünen orta sehpaları da koltuk takımınızı tamamlayan bir ürün olarak seçebilirsiniz.

Geometrik şekilleri tek bir parçada kullanarak salon dekorasyonu için sade bir tercih yapabilirsiniz. Her parçanın dikkat çekici olması şıklıktan öte karışık bir görünüme sebep olacaktır. Tüm bu noktalara dikkat ederek modern salonunuzda keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Back to list

One thought on “Salon Dekorasyonu İçin 5 Modern Dekorasyon Fikri

  1. blank Anonim dedi ki:

    çok zevkli. çok beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.